Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kinde, tarihi

Kinde Tarihi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kinde Tarihi

Kindetü'l Müluk - Kinde Kabilesi Hakkında - Kinde

Kinde, Kindetü'l-Müluk olarak da bilinir, 5 yüzyıl sonları ile 6 yüzyılda özellikle Arabistan'ın orta kesimindeki çeşitli kabileleri merkezi bir otorite altında birleştirme yönündeki ilk girişimlerde bulunan kabile

Arabistan'ın güneyinde, Hadramut'un batısındaki bölgelerde gelişmeye başlayan kabile, Kinde hanedanının kurucusu olduğuna inanılan Hucr Akil el-Murar'ın önderliğinde Orta ve Kuzey Arabistan'a doğru harekete geçti Bölgedeki birkaç kabileyi gevşek bir konfederasyonda birleştirmeyi başaran Kinde krallarının en ünlüsü, Hucr'un torunu Haris bin Amr'dı Irak'ı işgal eden Haris, Lahmi kralı III Munzır'ın başkenti Hire'yi de ele geçirdi Ama yaklaşık 529'da kenti ele geçiren Munzır, hanedandan 50 kişiyle birlikte Haris'i de öldürerek Kinde gücüne öldürücü bir darbe indirdi

Haris'in ölümünden sonra krallık, birer Kinde prensinin yönettiği dört kabileye bölündü: Esad, Taglib, Kays ve Kinane Bu kabileler arasında sürekli çatışmalar baş gösterdi ve yaklaşık 6 yüzyılın ortalarında bölgedeki yerel kabileler Kinde prenslerini yeniden Arabistan'ın güneyine çekilmek zorunda bıraktılar

Arabistan'ın İslam egemenliğinde olduğu dönemde Kinde hanedanının üyeleri sarayda önemli mevkilerde bulunmayı sürdürdü; kabilenin bir kolu İspanya'da büyük nüfuz kazandı Ünlü Arap şairi İmruü'l-Kays'ın (ö y 550) Kinde soyundan geldiği sanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com