Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çoban, eskişehir, kervansarayı, mustafa, paşa

Çoban Mustafa Paşa Kervansarayı Eskişehir

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çoban Mustafa Paşa Kervansarayı Eskişehir

Çoban Mustafa Paşa Kervansarayı Eskişehir - Mimar Sinan Eserleri

Çoban Mustafa Paşa Kervansarayı

Yapım yılı:

Bulunduğu şehir: Eskişehir

Bulunduğu ilçe: -

Bulunduğu semt: -

Adres: Eskişehir’in tarihi merkezi olan Odunpazarı Mahallesi’nde, Kemal Zeytinoğlu Caddesi üzerinde yer alır

Ulaşım tarifi: Eskişehir’in tarihi merkezi olan Odunpazarı Mahallesi’nde, Kemal Zeytinoğlu Caddesi üzerinde yer alır Atatürk Bulvarı ve Alâeddin Caddesi’nin kesiştiği noktadan 500 metre mesafededir Yakın zaman da restore edilmiş olan tarihi Beyler Sokak takip edilirse yapıya ulaşılabilir

Eser tipi: Kervansaray

Günümüzdeki kullanımı: Kapali

Mülkiyet sahibi:

Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar :

Eser hakkında bilgi: Sinan eserlerinin listesini veren tezkirelerde bu eserin adına rastlanmaz Ancak bazı araştırmacılar Sinan’ın yaptığı belirtilen kervansarayın, Çoban Mustafa Paşa’nın Eskişehir’de bugün Kurşunlu Küllliyesi olarak anılan külliyesinin kervansarayı olduğunu düşünüyorlar Yapı, uzun bir dikdörtgen alanı kaplayan iri moloz ve kesmetaş duvar üstüne tuğla bir örtüden oluşuyor Yakın zamanda Odanpazarı Belediyesi tarafından kapsamlı biçimde restore edilmiş ancak henüz planlandığı gibi kültür-sanat etkinliklerine yönelik olarak kullanılmaya başlanamamış Sürekli olarak kapalı tutuluyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com