Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
siyaseti, sultanın

Sultanın Siyaseti

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultanın Siyaseti

Sultanın Siyaseti – Osmanlı Tarihi

Sultan İkinci Abdülhamîd Hân’ın Avrupa devletleri elçilerinin siyasî talep ve taaruzlarından kolaylıkla kurtulmasına bir son vermek isteyen Fransa eski Dahiliye Nazırı Mösyö Konstans, sefirler meclisi kararlarını sultana bildirmek üzere yola çıktı Sefir daha arabasına binmeden sultana, sefirin saraya hareket ettiği haberi gelmişti Sefirin atlarla alâkasını bilen Padişah; “Buyurun sefir cenabları! Sizi alâkalandıracak bir mevzu hakkında dikkatinizi celbedeceğim!” dedi ve elinden tutarak balkona götürdü

Şu aşağıda seyisin dolaştırmakta olduğu hayvanı görüyor musunuz? Bunları bir çift olarak Mösyö Feliks bana göndermişti Bu hayvanlar, Perşeron” kırmalarıdır Bu renkleri elde etmek için, kır kısraklar ile al aygıları kullanıyorlar Benim gerek binek ve gerek araba hayvanlarına çok merakım vardır Bunların renkleri kadar tırısları da güzeldir Hayli zaman kullandım Onları pek sevdim, fakat ne yazık ki, eşi geçenlerde öldü Acaba aynı renkte ve aynı cinste bir hayvan tedariki mümkün olur mu?"

Sefir: “Haşmetpenâh! Mâlum-ı şahaneleri Fransa’da hayvan yetiştiren büyük haralar vardır O kadar ki, bir çift araba atı sipariş edildiği zaman alnındaki akıtmalara, ayaklarındaki sekilere kadar temin etmek mümkündür Fransız ırkı, Arap ve yerli ırkla melezleştirilen bir cinstir Arap atının nehafeti (hafifliği), yerli ırkın resaneti (dayanıklılığı) birleştirilmek suretiyle güzel bir ırk elde edilmiştir” Sultan; “Verdiğiniz malûmatla beni düşündüren bir meseleden kurtardınız” dedi ve atın bedeli olarak 500 Napolyon altını verdi

Bu para bir at bedeli olarak pek fazla idi Sultan bunun mühim bir kısmını sefire dolambaçlı yoldan ihsan olarak veriyordu Sefir parayı alınca Sultan saatine baktı;

Af edersiniz, namaz vaktim gelmiş, size veda ediyorum!” dedi Mösyö Konstans, sefirler meclisine geldiği zaman: “Hiçbir şey yapamadım Sultan beni at cambazı yaptı!” dedi

Fazilet Takvimi 2012

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com