Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allay, han, tanrısı, vatan

Allay Han Vatan Tanrısı

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Allay Han Vatan Tanrısı

Allay Han Kimdir - Altay Mitolojisinde Allay Han - Altay Ve Türk Mitolojisi - Tanrı Allay Han

Allay Han - Türk ve Altay mitolojilerinde Vatan Tanrısı Alay Han veya Alıy Han olarak da bilinir Vatanı korur Işıklı bir görüntüsü vardır Karısının adı da aynıdır (Alay Toyon ve Alay Hatun olarak bilinirler) Yurduna ihanet edenlere hastalık ve bela getirir İlk Ata olan Elley ile adında bir bağlantı vardır Fakat aynı kişi olduklarını öne sürmek pek mümkün görünmemektedir Halay sözcüğü de toplumsal birlikteliğin simgesel bir dışavurumudur ve aynı kelime kökünden gelir Karısının adı da Allay Hanım'dır

Allay Hanım

Vatan Tanrıçasıdır Toprak Tanrıçası olarak da görülür Alay Han'ın eşidir Ağan Alay Hatun olarak da bilinir

Etimoloji

(Al/El) kökünden türemiştir Dayanışma ve birliktelik anlamı taşır Alay ve almak sözcükleriyle aynı kökten gelir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com