Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1864, 1921, salih, zeki

Salih Zeki ( 1864)- (1921)

Eski 07-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Salih Zeki ( 1864)- (1921)

Matematikçi Salih Zeki Bey İstanbul'da mütevazı bir aileden doğdu Darüşşafaka'da okudu 1882'de mezun olduktan sonra Posta Telgraf Nezareti'nde çalıştı Burada çalışırken bakanlığın bursu ile 1883'de yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Paris'e gönderildi 1887'de elektrik mühendisi olarak yurda döndü 1895'de Rasathane müdürlüğüne tayin edildi1908 inkılabından sonra Maarif Meclisi üyesi, 1910'da Tevfik Fikret'in basında hayli yankı uyandıran istifasının ardından Galatasaray Sultanisi'ne müdür oldu 1912'de maarif

Müsteşarı, bir yıl sonra da Darülfünun Umum Müdürü (rektör) oldu 1921'de öldü Fatih Camii bahçesinde yatmaktadır

HAKKINDA YAZILANLAR

Salih Zeki Bey Hayatı ve Eserleri

Celal Saraç

Yayına Hazırlayan Yeşim Işıl Ülman

Kızılelma Yayıncılık İstanbul - Şubat 2001

"Doğulu matematikçilerin tam bir tarihinin yazılabilmesi için, o zamanın insan bilinci üzerindeki kültürel gelişmelerin etkilerini bütünüyle bilmek gerekir; aksi halde böylesine bir çalışma spekülasyonlardan ve şahsi yargılardan asla âri olamaz Bununla birlikte kitabımda doğulu matematikçilerin eserleri hakkında bilgi vermeğe; Eski Yunan'dan, matematiğin batıya nakledilişine kadar geçen zaman içinde Doğu matematikçilerin eserleriyle matematik bilimine yaptıkları katkıları ele almağa çalıştım Doğu halklarının milliyetçi duygularını okşayarak doğulu matematikçileri göklere çıkarmak gibi bir amacım yok Asıl amacım, yüzyıllardır doğunun kütüphanelerinde unutulmağa terkedilmiş eserleri gün yüzüne çıkarmaktır Kitabımı dört bölüme ayırdım ve ona, meşhur matematikçi ve filozof Ebu Reyhan el-Biruni'nin hatırasına ithafen Asâr-ı Bâkiye adını verdim"Salih Zeki Bey'in Asâr-ı Bâkiye için yazdığı önsözden

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com