Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anne, boleyn

Anne Boleyn

Eski 07-31-2011   #1
Şengül Şirin

Anne Boleyn

Anne Boleyn, Anne Bullen olarak da yazılır (d 1507 ?- ö 19 Mayıs 1536 Londra), İngiltere kralı VIII Henry'nin ikinci karısı ve kraliçe I Elizabeth'in annesi Henry'nin ilk karısı Aragonlu Catherine'den boşanması ve Anne ile evlenmesi çevresinde gelişen olaylar, Henry'nin Katolik Kilisesi'nden ayrılmasına ve İngiliz Reform hareketinin doğmasına neden olmuştur
Anne'nin babası sonradan Wiltshire ve Ormonde kontu olan Sir Thomas Boleyn'di Çocukluğunun bir bölümünü Fransa'da geçiren Anne, 1522'de İngiltere'ye döndü ve Henry'nin sarayında yaşamaya başladı Saray çevresinde çok sayıda hayran edindi Lord Henry Percy ile yapmak istediği evlilik, Henry'nin emri ile Kardinal Wolsey tarafından engellendi Kralın kendisi de belirsiz bir tarihte Anne'e âşık oldu
Henry 1527'de yaşlanan eşi Aragonlu Catherine'den boşanabilmek için gizli işlemler başlattı Asıl amacı tahtın vârisi olacak meşru bir erkek çocuğa sahip olabilmekti Papa VII Clemens, Henry'nin hasmı V Karl'ın baskısıyla altı yıl boyunca boşanma kararını vermeyi reddettiyse de, Henry'nin Anne'e olan tutkusu kraliçeden kurtulma konusundaki kararlılığını güçlendirdi Anne ve Henry 25 Ocak 1533'te gizlice evlendiler Evlilik aynı yılın Paskalya Yortusu'nda açıklandı ve Henry 23 Mayıs'ta Canterbury başpiskoposu Thomas Cranmer'a Catherine ile olan evliliğinin geçersiz olduğunu ilan ettirdi Anne eylülde, sonradan I Elizabeth adıyla tahta çıkan bir kız çocuğu doğurdu
Anne kibirli davranışları nedeniyle kısa sürede saray çevresinde sevilmeyen biri oldu Henry'nin Anne'e olan ilgisinin azalmasına ve başka kadınlarla ilişki kurmasına karşın, bir erkek çocuğun doğması evliliği kurtarabilirdi Anne 1534'te bir düşük yaptı ve Ocak 1536'da ölü bir erkek çocuk doğurdu Çeşitli erkeklerle zina yapmak, giderek kendi erkek kardeşiyle cinsel ilişki kurmakla suçlanan Anne, 2 Mayıs 1536'da Henry tarafından Londra Kalesi'ne hapsettirildi Bir lordlar mahkemesi tarafından yargılanıp oy birliğiyle idam cezasına çarptırıldı ve 19 Mayıs'ta idam edildi Henry 30 Mayıs'ta Jane Seymour ile evlendi Büyük olasılıkla kendisine yüklenen suçları işlemeyen Anne, aslında, sarayda bir süre etkili olan Thomas Cromwell'in desteklediği bir hizbin kurbanıydı Marie Louise Bruce'un 1972'de yayımlanan Anne Boleyn adlı kitabı eksiksiz bir yaşam öyküsüdür

Kaynak;AnnaBritannica cilt 2frmsinsinet için derlenmiştir

Philippa Gregory'nin 2009 yılında yayımlanan Boleyn Kızı adlı kitabında da Anne Boleyn dönemine ait bilgilere ulaşabilirsiniz

Cevap : Anne Boleyn

Eski 07-31-2011   #2
KRDNZ

Bu aralar ilgimi çeken konular arasında 8 Henry Paylaşım için teşekkürler

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-07-2011   #3
Şengül Şirin

Çok güzel bence okumalısınız

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com