Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1222, altın, ferman, yasa

Altın Ferman ( 1222),altın Yasa

Eski 04-10-2011   #1
Şengül Şirin

Altın Ferman ( 1222),altın Yasa

ALTIN FERMAN

Altın ferman (1222),ALTIN YASA,olarak da bilinirMacar soylularının ve din adamları sınıfının temel hak ve ayrıcalıklarıyla kralın gücünün sınırlarını belirleyen ferman,IIANDRAS tarafından 1222"de çıkarılmıştırAndras"ın zulüm ve israfına dayanamayarak harekete geçen Macar soyluları onu Altın Ferman"ı çıkarmaya zorladılarFerman daha önceden verilmiş hakları pekiştiren ve yeni haklar bağışlayan 31 maddeden oluşuyordu

Bu fermanla krala meclisi düzenli olarak toplama zorunluluğu getirildisoyluları yargılamadan hapse artırması yasaklandıkilisenin ve soyluların mallarından vergi isteme hakkı elinden alındıSoyluların,kralın ordusunda ülke dışında parasız görev yapma zorunluluğu kaldırıldıYabancıların taşınmaz mal sahibi olmaları,Yahudi ve Müslümanların kamu görevinde bulunmaları yasaklandı( bu son hüküm 1231 de eklendi)

Bu ferman aynı zamanda soyluların kontluklardaki yetkilerini artırdıBuna göre,kralın kontluklardaki resmi görevleri ( föispan),kötü yönetimlerden dolayı işten
uzaklaştırılabilecek ve bu mevkiler babadan oğula geçmeyecektiAyrıca kral ya da
onun yerine geçenler,Altın Ferman"a uymadıkları zaman soylularla piskoposlar onlara
karşı çıkabilecekler(jus resistendi) bu davranışları nedeniyle de vatana ihanetle suçlanıp cezalandırılamayacaklardı1222"den sonra tahta çıkan bütün Macar kralları
Altın Ferman"a uyacaklarına yemin ettiler,

Kaynak ;AnaBritannica cilt 2

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com