Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünya, eylül, günü, kontrasepsiyon, korunma

26 Eylül Dünya Korunma (Kontrasepsiyon) Günü

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bu yıl 3sü düzenlenen Dünya Korunma Günü “Senin Hayatın, Senin Sesin: Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş” sloganıyla kadınları, planlanmayan hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaları konusunda bilinçlendiriyor

Kampanya, kadınların korunma yöntemlerine ilişkin en doğru ve güncel bilgileri alabilmek ve kendilerine en uygun korunma yöntemini belirleyebilmek için doktora danışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor

KORUNAN KADIN BİLİNÇLİ KADIN
Dünyada, ESC(Europian Society of Contraception), IPPF(International Planned Parenthood Federation), USAID (United States Agency International Development),Marie Stopes International gibi birçok büyük dernek ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen “Dünya Korunma Günü” Türkiyede de Türkiye Aile Planlaması Derneği tarafından destekleniyor

Geçtiğimiz aylarda TAPD tarafından başlatılan “Korunan Kadın Bilinçli Kadın” kampanyası da aynı amaca yönelik hazırlanan bir bilinçlendirme kampanyası

Türkiyede, her yıl 1,9 milyon gebelik gerçekleşmekte, bunların 550000'i yani yüzde 30'u istenmeyen gebelik 350000 gebelik kürtajla sonuçlanıyor 6000 çocuk sokakta yaşıyor Her 5 çocuktan 1 tanesi okuma yazma öğrenemiyor

İlköğretim çağındaki 14 milyon çocuk, okula gidemiyor Kimsesiz çocuk sayısı 800 bin civarında Her yıl ortalama 500 bebek sokağa bırakılıyor 4 milyonu aşkın çocuk küçük yaşlardan itibaren çalışmaya mecbur kalıyor Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda toplam 14398 çocuk barınıyor

Aile planlamasına ilişkin yürütülen bu kampanyaların bir diğer hedefi de, gençleri bilinçlendirerek gelecek nesillerin bu olumsuz hikayeleri yaşamasını önleyebilmek

Türkiye Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof Dr Hakan Şatıroğlu, kürtajın bir korunma yöntemi olmadığını söyledi Şatıroğlu şöyle devam etti:

GEREKSİZ CERRAHİ MÜDAHALELERDEN KAÇININ
“Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre yeryüzünde her yıl yaklaşık 40 milyon gebelik yaşanmakta bunların yüzde 30u planlanmamış gebelik olmakta ve tüm gebeliklerin yüzde 12si (4,8 milyon kürtaj ile sonlandırılmaktadır Unutmayın Kürtaj bir korunma yöntemi değildir, bu nedenle aile planlaması etkin yöntemlerini kullanın ki, lüzumsuz cerrahi müdahalelerden kaçınılabilsin

Prof Şatıroğlu, “En iyi yada en etkin doğum kontrol yöntemi her kullanıcının özelliğine göre değişir Her bireyin vücut özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağı yöntem tıbbi bilgiler ışığında belirlenmelidir

Modern doğum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesinin bir sebebi de etkin korunmanın yanı sıra sağladığı ekstra faydalardır Örneğin, uzun süre ve düzenli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda “yumurtalık ve rahim kanseri” nin daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır” diyerek konunun önemine dikkat çekti Ve mutlaka “doktorunuza danışınız” mesajını verdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com