Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, kırklardağı, suzan, suzi

Suzan (Suzi) Ve Kırklardağı Efsanesi

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Suzan (Suzi) Ve Kırklardağı Efsanesi

Diyarbakır’ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardağı vardırBu Kırklardağı’nın arkasında Kırklar Ziyareti vardırÇocuğu olmayanlar,buraya gelip dilek dilerlerBir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş

Kadın,Kırklar Ziyareti’ne gelip dilek dilemiş, adak adamışBir kızı doğmuşAdını Suzi (Suzan) koymuşlarHer yıl doğum gününde, annesi onu süsler,giydirir ve Kırklar’a götürerek, bir kurban kestirirmiş

Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp,güzel bir genç kız olmuşMüslüman komşularının oğlu Adil’le, birbirlerine aşık olmuşlarYine bir doğum yıl dönümünde,annesi Suzi’yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere,Kırklar Ziyareti’ne göndermiş

Arkalarından habersizce Adil de gelmişHizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi,Adil’le beraber,dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişlerKırklar Ziyareti,bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret Suzi’yi çarpmışKız On Gözlü Köprü’nün orada,Dicle’de boğularak ölmüşSuzi’nin ölümünden sonra,Adil de aklını yitirmiş

Suzan - Suzi Türküsü

Kırklardağı’nın yüzü
Karanlık sardı düzü
Ben öleydim
Suzi-Suzi Ziyaret çarptı bizi
Köprüaltı kapkara
Anne gel beni ara
Saçlarım kumlara batmış
Tarak getir de tara
Köprünün orta gözü
Sular apardı düzü
Ben öleydim
Suzi-Suzi Dicle ayırdı bizi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com