Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilim, corafya, ilkeleri

Corafya Bilim İlkeleri

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Corafya Bilim İlkeleri

Coğrafya Biliminin İlkeleri : Her bilim dalının olduğu gibi coğrafyanın da kendine özgü metot ve ilkeleri bulunmaktadır Coğrafya bir olayı incelerken şu ilkelerden yararlanmaktadır Bu ilkeler şunlardır ;

1 Nedensellik İlkesi : Coğrafi olayların araştırılması sırasında olayların nedenleri sorulmakta ve bunlara yanıtlar aranmaktadır Örneğin Yağmur nasıl yağmaktadır ? Depreme neden olan faktörler nelerdir ?

2 Dağılış İlkesi : Coğrafi olayların yeryüzündeki dağılımı incelenmektedir Coğrafyacı bir olayın sadece nedenini araştırmakla kalmaz bu olayın yeryüzü genelinde dağılımını da incelemektedir Yukarıda sorulan soruları coğrafyacı şöyle devam eder ; Yağmurun ülkemizdeki coğrafi dağılımı nasıldır ? Türkiye'de depremler hangi sahalarda daha fazladır ? :Dağılış ilkesi sadece coğrafya ya haz bir özelliktir

3 Karşılıklı İlgi İlkesi: Coğrafi olayların birbirleri ile olan bağlantıları da incelenmektedir Örneğin Yağışın basınçla sıcaklığın Güneş ışınlarının düşme açısı ile olan ilişkisi ya da Dağlık ve engebelik alanların nüfus ve yerleşme üzerindeki etkileri de incelenmektedir

Coğrafya Biliminin Yararlandığı Diğer Bilim Dalları :

1 Astronomi : Uzay bilimi

2 Jeoloji : Yer Bilimi

3 Jeofizik : Dünyanın iç yapısının inceleyen bilim dalı

4 Hidroloji : Sular bilimi

5 Meteoroloji: Atmosfer olaylarını inceleyen bilim dalı

6 Kartografya :Harita bilimi

7 Zooloji : Hayvan bilimi

8 Botanik : Bitki bilimi

9 Antropoloji : İnsan bilimi

10Etnoloji : İnsan ırklarını inceleyen bilim dalı

11Sosyoloji : Toplum inceleyen bilim dalı

12Demografi : Nüfus bilimi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com