Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cografya, hakkinda, manifestosu

Cografya Manifestosu Hakkinda

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cografya Manifestosu Hakkinda

- Günümüzde Anadolu tarih boyunca görmediği kadar hızlı bir değişim halinde Bu değişim sırasında kendisine özgü doğal ve kültürel değerler aşınmakta veya yok olmakta Birey olarak bu durumun farkında olmak yok oluşu durdurmak için atılması gereken ilk adım

- Yok oluştan rahatsızlık duyan kişi aşınmanın nedenlerini daha iyi tanıyarak kendisinin ve ilişkide bulunduğu insanların ufkunu aydınlatabilir bu bilincin yayılmasını sağlayabilir Doğanın korunması için tek bir şablon çözüm yoktur ve herkesin kendi yaşadığı hayat içerisinde ve olanakları dahilinde kendi bireysel çözümünü yaratması gerekmektedir Sivil toplum kuruluşlarına üye olmak ve gönüllü destek vermek bireylerin doğanın korunmasına katkı koyabilmesi için en çağdaş yollardan biridir

- Toplumun tüm kesimleri adına çevrenin ve doğanın korunması iktidarda olmanın getirdiği temel sorumluluklardan biridir Yasalarımız ve ulusal örgütlenmemiz bunun için gerekli her türlü altyapıyı hazırlamakta ve görevlendirmeyi yapmaktadır Hiçbir hükümet yasalardan doğan bu sorumluluğu göz ardı ederek icraatta bulunamaz Çevrenin korunması sorumluluğunu ihmal etmek görevi kötüye kullanmak anlamına gelmektedir

- Hükümetler özelleştime baraj tarım ve eğitim politikaları başta olmak üzere tüm politikalarını geliştirirken doğanın korunmasına ve kaynakların sürdürülebilir kullanımına önem vermelidir Doğal alanları yok ederek veya satışa çıkararak kısa vadede kâr elde etme mantığı ülkemizin gelişimine orta ve uzun vadede hiçbir katkı koymamakta sadece sorunlara gerçek çözümler üretilmesini biraz daha ertelemektedir Türkiye ekonomisi hazırın yabancı sermayeye satılmasıyla değil eldeki kaynakların akılcı kullanımı ve yönetimiyle kalkınabilir Doğanın korunması da yine aynı mantık içinde hareket ederek sağlanabilir

Çoruh Vadisi gibi pek çok Önemli Doğa Alanı baraj yapımları nedeniyle büyük tehdit altında Türkiye'de doğal alanların korunabilmesi için DSİ'nin çalışma programında acilen reform yapılması gerekmekte

- Devlet Su İşleri (DSİ) halihazırdaki icraatlarıyla ülkenin doğal ve parasal kaynaklarını verimsiz kullanan bir kurum izlenimi vermektedir Ekonomik fizibilitesi ve çevresel değerlendirmesi sağlıklı bir şekilde yapılmadan hazırlanmış pek çok baraj ve sulama projesi Türkiye'deki doğal alanların karşı karşıya olduğu en temel sorundur Bu projelerin önemli bir kısmı ekonomik açıdan da beklenen verimi sağlamamakta Orta Anadolu başta olmak üzere pek çok bölgemizde kuraklaşmaya neden olmaktadır Türkiye'nin su kaynaklarının etkili bir şekilde yönetilmesi için DSİ'nin çalışma programında acilen reform yapılması gerekmektedir

- Türkiye'de korunması gereken doğal alanların yaklaşık % 80'inin hâlâ hiçbir koruma statüsü yoktur Bu koruma boşluğu planlı bir şekilde kapatılmalı ve alanlar çok daha etkili bir şekilde yönetilmelidir Yeni koruma alanlarının ilanı yönetimi ve doğa koruma yasalarının daha iyi uygulanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Özel Çevre Koruma Kurumu'nun finansal kaynakları güçlendirilmeli ve hazırlık aşamasındaki Doğa Koruma Yasası acilen yürürlüğe girmelidir

- Doğa koruma amaçlı parasal kaynakların ve insan kaynağının büyümesi için devlet kuruluşları sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler birbirleriyle ve kendi aralarında işbirlikleri kurmalıdır Korumacı kuruluşlar arasındaki parçalanma doğal alanların parçalanmasının reçetesidir

- Türkiye gibi büyük bir ülkede doğal alanların korunması için valiliklere ve yerel sivil toplum örgütlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir Bu kuruluşlar kendi illerindeki önemli doğa alanlarını tanımalı bu alanların savunuculuğunu yapmalıdır Bu çalışmaların yapılması için yerel ölçekte daha çok kaynak bulunmaktadır

- Yapılan tüm koruma calışmaları kırsal kültüre ve geleneklere saygılı bir şekilde yürütülmeli tepeden inme kurallar dayatılmamalıdır

- Doğanın korunması için bireyler devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri kadar medya özel sektör ve eğitim sektörüne de büyük sorumluluklar düşmektedir Bu üç sektörün toplumun davranış biçimleri ve tüketim alışkanlıkları üzerinde ne kadar etkli olduğu açıktır Bu gücün en azından bir kısmının doğanın korunması için kullanılması belki de yeryüzündeki yaşamın kaderini değiştirecektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com