Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamlarına, göre, kelimeler

Anlamlarına Göre Kelimeler Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1 Zıt Anlamlı Kelimeler: Anlam yönünden birbirinin karşıtı olan kelimelere ZIT (KARŞIT) ANLAMLI KELİMELER denir çok – az akıllı – akılsız zor – kolay arka – ön sağ – sol…
2 Eş Sesli Kelimeler: Yazılışları ve okunuşları aynı anlamları farklı olan kelimelere EŞ SESLİ (SESTEŞ) KELİMELER denir
Gül çok sevdiğim bir çiçektir
Gül sınıfımızın en çalışkan öğrencisidir
Anlatılan fıkraya herkes güldü
3 Eş Anlamlı Kelimeler: YAzılış ve okunuşları ayrı anlamları aynı olan kelimelere EŞ ANLAMLI (ANLAMDAŞ) KELİMELER denir nemli – rutubetli sor – güç okul – mektep öğretmen – muallim
4 Terim Olan Kelimeler: Bilim sanat meslek ve teknik konularda bazı kavramları karşılayan kelimelere TERİM denir
5 Mecaz Anlamlı Kelimeler: Kelimelerin cümle içinde sözlük anlamlarından başka anlamlarda kullanılmasına MECAZanlamı denir
Keçi ağaçların baş düşmanıdır
Keçi gibi birisin
Aslan ormanların kralıdır
Ahmet Ali’yi gösterip: “Aslana bak aslana” dedi
6 Deyimler Özdeyişler ve Atasözleri
1 Deyimler : Bir anlamı karşılamak amacıyla birden çok kelimenin gerçek anlamı dışında kullanılarak oluşturdukları kalıplaşmış sözbirliğine DEYİM denir Kafası kızmak Gözünü budaktan esirgememek…
2 Özdeyişler: Kim tarafından söylendiği belli olan kısa ve özlü sözlere ÖZDEYİŞ (VECİZE) denir
Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim (Atatürk)
Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim (Cervantes)
3 Atasözleri: Söyleyeni belli olmayan toplumumuza mal olmuş kısa özlü ve kalıplaşmış sözlere ATASÖZÜ denir
Akacak kan başta durmaz
Boş çuval ayakta durmaz
Bilmemek ayıp değil sormamak (öğrenmemek) ayıptır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com