Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
calvin, jean, kimdir

Jean Calvin Kimdir

Eski 09-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Jean Calvin Kimdir

Jean Calvin Hayatı

Fransız din reformcusu; Kalvinizm'in kurucusu; Katoliklikten büyük farklılık gösteren Protestanlık inancının Martin Luther'den sonraki ikinci büyük savunucusu

Jean Calvin 1509 yılında Paris'in yakınlarındaki Noyon şehrinde doğdu 14 yaşında okumak üzere Paris'e gitti Burada en ünlü kolejlerde eğitim aldıktan sonra, hukuk okudu Öğrencilik yıllarından itibaren din üzerinde çalışmalar yaptı Luther ve Erasmus'un yapıtlarına duyduğu hayranlığın bir sonucu olarak, 1533'te reform hareketine katıldı Luther'in eserlerinin etkisi altında kalan Calvin, 1534 yılında Katoliklikten Protestanlığa geçti ve bunun arkasından İsviçre'ye gitti

Calvin, 1536'da Cenevre'de iken "Hristiyan Dininin Kuruluşu" adlı ünlü eserini kaleme aldı Aynı yıl protestan bir din adamının teşvikiyle din eğitimi vermeye başladı 1537'de "İnanç Bildirge"sini yazdı ve tüm Cenevreliler'i bu bildirgeyi imzalamaya davet etti Şehirde çatışma çıktığı için şehirden kovuldu ve Strazburg'a gitti 1541'de tekrar Cenevre'ye döndü ve burada katı bir teokratik yönetim kurdu; kiliseyi ve şehri örgütlemeye başladı 1564 yılında Cenevre diktatörü olarak öldü

Calvin'in arkasından gelen Theodore de Beze, Kalvinizmi bir doktrin haline getirmeye başlayan kişidir Kalvinizmin temel görüşleri, "Hidayet doktrinleri" veya "Kalvinizmin beş noktası" (diğer deyişle Dordecht hükümleri) olarak bilinir Kalvinizm, İngiltere, Almanya, İsviçre, Macaristan, İskoçya, Hollanda ve Fransa'da yayıldı Daha sonra ilk püriten göçmenlerle birlikte Amerika'da da yaygınlaştı

Luther'in fikirlerini açıkça benimsediği için Paris'ten ayrılmak zorunda kaldı (1534) ve bir süre Strazburg ve Basel'de kaldıktan sonra 1541'de Cenevre'ye yerleşti Başlıca eseri olan "Hıristiyan Dinin Kurumları"(1536), Tanrı'nın mutlak hakimiyetini tebliğ eder ve insanın cennete gidip gitmeyeceğini hareketlerinden çok Tanrı'nın iradesi demek olan yazgısının tayin edeceğini bildirir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com