Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
füzyonun, gerekli, için, oluşabilmesi, şartlar

Füzyonun Oluşabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Füzyonun Oluşabilmesi İçin Gerekli Şartlar

FÜZYONUN OLUŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Sıcaklık: Füzyon tepkimesinin oluştuğu sırada gereken ısıdır

Lawson Kriteri: Var olan plazmanın dağılmadan hapsedilebilmesi için gerekli zamanın ve plazma yoğunluğunun ilişkisi olarak bilinir

Bir füzyon tepkimesinde gerekli enerjiyi elde edebilmek için reaksiyonun düşük sıcaklıkta oluşması, yüksek enerji açığa çıkarması, büyük bir tesir kesitine sahip olması, tepkimeye giren maddelerin kolaylıkla bulunabilmesi, plazmanın yeniden ısıtılması için yüklü parçacıklar elde edilmesi, farklı etkileşmeleri önlemek için enerjisi yüksek olan nötronların açığa çıkarılması gereklidir

Füzyon tepkimesinin gerçekleştirilebilmesi için çok yüksek miktarda ısı gerektiğinden dolayı bilim adamları “soğuk füzyon” adında bir kavram ortaya atmışlardır Fakat günümüze kadar soğuk füzyonun gerçekleştirilmesi için bir düzenek kurulacak kadar aşama kaydedilmemiştir Bu yüzden mevcut bulunan tüm düzenekler fizyon ile çalışmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com