Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buldu, kürek, yarışı, yarışını

Kürek Yarışını Kim Buldu , Kürek Yarışı Ne Demek

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kürek Yarışını Kim Buldu , Kürek Yarışı Ne Demek

Kürek Yarışını kim buldu

Tarih boyunca, kürek çekme işinden ulaşım alanında faydalanılmıştır Çok küçük teknelerden çok büyük gemilere kadar kürek çeken insanlardan faydalanılmıştır Kürek çekenler bazen köleler, bazen ise mahkumlar olmuştur Gemi ve teknelerde motor gücünden faydalanılmaya başlandıktan sonra kürek çekme işi ortadan kalkmıştır Artık kürek sadece çok küçük teknelerde ve özel olarak yapılmış yarış kayıklarında kullanılmaktadır

İlk kürek yarışı ise Ağustos 1716’da İngiltere’de Thames Nehri üzerinde yapılmıştır Günümüzde her yıl dünyanın birçok yerinde kürek müsâbakaları yapılmaktadır Kürek sporu yer bakımından her türlü suda yapılmaya uygundur Bu spor dalında genellikle “gigbot, yarış gigbotu, skif” gibi üç tip tekne kullanılır Kürekler de esnek “Kanada” veya “Balkan” ladinlerinden yapılır Kürekçiler birden fazla ise teknenin dengesi sağlanmalıdır Aksi taktirde tekne yürümez

Sekiz kişilik bir takımda bulunan sporcular ve en uygun ağırlıkları şöyledir: Hamlacı (75 kg), yedi numara (80 kg), altı numara (83 kg), beş numara ve dört numara (83 kg), iki numara (77 kg) ve provacı (72 kg) Bunların arasında en önemli görevi en arkadaki hamlacı, hızı, yönü, sabit tutarak yapar

Yarış sırasında tek, çift, dörtlü veya sekizli takımların tekneleri belirli bir mesâfeyi (Erkekler için 2 km) aşmak mecburiyetindedirler Yarış yapılan kanal vs en az 15 m genişliğinde olmalıdır Kürekçiliğin diğer bir çeşidi de, çıkıntılı ırmaklarda yapılan kano sporudur Genellikle çok hızlı akan ve kayalarla dolu olan bir suda elindeki küreği kullanarak yönünü tayin etmeye çalışan sporcu, kendini büyük bir tehlikeye atmaktadır Kano sporu daha çok ABD ve Kanada’da yapılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com