Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Pratik Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğru, imaj, olmalı

Doğru İmaj Nasıl Olmalı?

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Doğru İmaj Nasıl Olmalı?

Doğru imaj nasıl olmalıdır

doğru imaj nasıl olur
doğru imaj yaratma
Yanlışlar:
1Sahte ve taklit imajları benimseme
2Geribildirim almaya kapalı olmak
3Gelişimi ve değişimi reddetme
4Önyargılı olma
5Doğalım kisvesi altında kaba olmak
6Tutarsız söylemler, tutarsız davranışlar sergilemek
7Sert, olumsuz vücut dili kullanmak ve gülümsemeyi bilmemek
8Ben diliyle konuşmak, egosantrik olmak
9İnsan ilişkilerini önemsememek
10Öz imaj ile algılanan imaj karşılaştırılmasının yapılmaması

En iyi okullarda okumuş, iyi bir eğitim almış olabiliriz Aile içi eğitimimiz de mükemmel olabilir

Yeteneklerimiz ve becerilerimiz de olabilir Tüm bu özellikleri etkili şekilde taşımak ve sunmak için çok iyi bir pazarlama aracına gereksinimimiz vardır Bu pazarlama aracı da imajımızdır

Hepimizin bir imajı vardır Kendimize sormamız gereken soru şudur: Acaba benim imajım olumlu, doğal, samimi ve zeki mi? Hem profesyonel hem sosyal yaşamımda beni başarılı kılıyor mu? Kişisel imajım içinde bulunduğum sektör, çalıştığım kurum, pozisyonum, hedeflerim ve sosyal yaşamımla tutarlılık içerisinde mi? Bu soruların cevabı evetse siz hem profesyonel hem sosyal yaşamınızda daha çok sevilen, sayılan, güven duyulan ve başkalarına göre daha çabuk başarı merdivenleri çıkan birisiniz Siz çevrenize başarı, kalite ve sorumluluk mesajı veriyorsunuz Kişisel imajımızı oluşturan bir çok öğe vardır Bunlar; Sözlü ve sözsüz iletişimimiz(beden dili), görüntümüz, düşünme, dinleme, sunum ve yazım tarzımız, birikimlerimiz, karizmamız, özgüvenimiz, özsaygımız, potansiyelimiz ve gelişimimizdir

Kişisel imajımızı bize kazandıran bir hale getirmek için sürekli çalışmamız gerekir Örnek bir çalışmada neler yapılmalıdır? İşte size cevabı;

1İletişim becerilerilerimizi geliştirmeliyiz

2Dilimizi daha doğru ve güzel kullanma ve toplum önünde konuşma konularında kendimizi geliştirmeliyiz Konuyla ilgili eğitimler almalıyız

3Beden dilimizi sözlerimizle senkronize şekilde kullanmalı Beden dilimizle olumlu ve açık mesajlar vermeliyiz

4Başkalarının beden dillerini doğru okumaya çalışmalı ve onlarla uyum sağlayabilmek için çaba sarfetmeliyiz

5Etkili dinlemeyi öğrenmeliyiz

6İnsanlarla empatik bağ kurmalıyız

7Her zaman olumlu düşünmeye özen göstermeliyiz

8Nezaket kurallarını öğrenmeli ve uygulamalıyız

9Kendimizi sunmamıza yarayacak kartvizitlerimizin, kurumumuza ait tüm basılı malzemelerin profesyonelce hazırlanmış olmasına özen göstermeliyiz

10Kurumumuza, pozisyonumuza ve hedeflerimize uygun giyinmeliyiz

11Her zaman bakımlı ve temiz görünmeliyiz

12Bize yakışan, bizi tamamlayan renklerde ve stilde giyinmeli, kıyafetlerimizin vücudumuza uygun olmasına dikkat etmeliyiz

13Kişisel gelişime inanmalı ve kendimizi, sürekli eğitimler alarak, kitaplar okuyarak ve bütçemiz elverdikçe seyahatler yaparak geliştirmeliyiz

14Ofisimizin, evimizin, kullandığımız araç ve eşyaların görüntüsüne ve bakımına özen göstermeliyiz

15Kendimizi sevmeli, değer vermeli ve kendimize güvenmeliyiz

Kişisel imajın kariyer geliştirmede ve sosyal statü sahibi olma konusunda çok önemli bir yere geldiği dönemde içten dışa uzun bir yolculuğumuz olduğunu unutmamalı ve sabırla çalışmalıyız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com