Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgiler, gerekli, ile, ilgili, terimler, üniversite

Üniversite İle İlgili Gerekli Bilgiler Ve Terimler

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üniversite İle İlgili Gerekli Bilgiler Ve Terimler

LİSANS NEDİR?
Lisans,Ortaöğretime dayalı en az sekiz yarıyıllık (4yıl)proğramı kapsayan bir yüksek öğretimdirLisans düzeyinde Örgün ,Açık ve dışarıdan (Ekstern)eğitim verilmektedir

ÖN LİSANS NEDİR?
Ön lisans Ortaöğretime dayalı dört yarı yılı kapsayan ve ara insangücü yetiştirmeyi amaçlayan ,yani lisans öğretiminin ilk kademesini oluşturan bir yüksek öğretimdir

ÖRGÜN EĞİTİM NEDİR?
Öğrencilerin eğitim öğretim süresince ders ve uygulamalara devam etme zorunluluğunda oldukları bir eğitim-öğretim türüdür

EKSTERN EĞİTİM NEDİR?
Yükseköğretimin belirli dallarında devam zorunluluğu olmaksızın saadece yarıyıl içi ve sonu sınavlarına katılarak sürdürülen bir eğitim türüdürBu eğitimi izleyen öğrenciler ,ortak zorunlu dersler ile gerekli görülen bazı dersleri ,ilgili Yükseköğretim Kurumları’nca düzenlenen mesai saatleri dışındaki uygun saatlerde alırlar

YATAY GEÇİŞ NEDİR? NASIL OLUR?
Yükseköğretim Kurumları arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde yatay geçiş esaslarına ilişkin yönetmelik hükümleri uyarınca ,üniversitelerin bir fakülte veya bölümünden başka bir üniversitenin fakülte veya bölümüne aşağıdaki şartlarla geçiş yapmak mümkündür

ARANAN NİTELİKLER 1Yatay geçişler ancak eşdeğer eğitim proğramları uygulanan Yükseköğretim Kurumları arasında yapılır
2Ancak herhangi bir Yükseköğretim Kurumunda kayıtlı öğrencilerin yatay geçişleri yapılabilir
3Yükseköğretim Kurumlarının ilk sınıfına (ayrıca yalnız Tıp Fakülteleri’nin son sınıfına)yatay geçiş yapılamaz
4Merkezi Açık Yükseköğretim ve dışarıdan(ekstern)Yükseköğretimden geçiş yapılamaz
5Ara sınıflara geçiş için :Öğrencinin ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olması ,geçeceği sınıftan önceki öğretim süresince sağladığı not ortalamasının(gireceği sınıfa geçiş notu dahil ) net yüzde 70 olması şarttır
6İkinci Öğretimden Örgün Öğretim’e yatay geçiş yapılamaz

GEREKLİ BELGELER 1Not Belgesi(Transcript),
2ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi’nin tasdikli örneği
3Başvuru dilekçesi
4Birden fazla eğitim programı için başvuran adayların ,her program için ayrı dilekçe yazmaları ve her dilekçeye not belgesi eklemeleri şarttır

İKİNCİ ÖĞRETİM NEDİR?
İkinci Öğretim ,normal Örgün Öğretim’in bitimini takiben yapılan Örgün Öğretim tarzına denirİkinci Öğretim ,öğretim süreleri,Önlisans ,lisans düzeyinde sürdürülecek öğretimin esasları ,devam,ara sınav sayısı,bunların başarı notuna katkısı ,uygulama ve bütünleme şartları,eğitim-öğretimle ilgili diğer konularda normal Örgün Öğretimden hiçbir farklılık taşımaz İkinci Öğretimde öğrenim gören öğrenciler, İkinci Ögretim programlarından normal öğretim programlarına yatay geçiş yapamazlarFakat normal Örgün Öğretimden İkinci Öğretime yatay geçiş yapılabilir İkinci Öğretim programları ücretlidirYüksek Öğretim dallarının nitelik ve sürelerine göre öğrenci maliyetleri de göz önüne alınarak yıllık ücretler Bakanlar Kurulun’ca saptanırÖğrenim ücretleri peşin ödenebildiği gibi ,iki taksitle de ödenebilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com