Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgileri, madeni, manyezit, özellikleri

Manyezit Madeni Özellikleri Ve Bilgileri

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Manyezit Madeni Özellikleri Ve Bilgileri

Manyezit Madeni

Kimyasal Bileşimi, MgCO3

Kristal Sistemi, Hegzagonal

Kristal Biçimi, Kristalleri yaygın değildir; genellikle rombohedral; nadiren prizmatik; levhamsı, masif, kompakt, orta-ince taneli, tebeşirimsi, bazen lamelli yada lifsi

Sertlik, 35 - 45

Özgül Ağırlık, 30 - 31

Dilinim, { 10-11} mükemmel

Renk ve Şeffaflık, Renksiz, beyaz, gri, sarımsı kahverengi; şeffaf-yarı şeffaf

Çizgi Rengi, Beyaz

Parlaklık, Camsı-donuk-mat

Ayırıcı Özellikleri, Kalsitte olduğu gibi, soğuk seyreltik HCl' den etkilenir ve köpürerek çözünür

Bulunuşu, Manyezit, kalsite göre daha az bulunur ve genellikle sedimanter kayalarda oluşur Magnezyumca zengin metamorfik ve magmatik kayaların karbonik asit içeren sularla altere edilmesi sonucu meydana gelir Serpantinleşmiş kaya kütlelerinde sıkça rastlanır Talkşist gibi magnezyumca zengin metamorfik kayalardaki damarlarda da oluşur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com