Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cityler, sokaksız

Sokaksız "City"ler!

Eski 10-14-2009   #1
GöKKuŞaĞı

Sokaksız "City"ler!

Geniş asfalt yolların iki yanına sıralanmış hepsi yepyeni dev binalar Gökdelen yüksekliğinde boz renkli bir duvarı andırıyorlar
Nerdeyse ıssız ortalık!
Oysa öğleden sonra 4 suları
Çok uzakta bir güvenlik görevlisi dikkatimi çekiyor
Bir iki kamyonet, bir iki de sürücüsü kadın özel araba geçiyor
Söylendiğine göre çok canlı bir hayat var burada
Peki nerede?
Uzun uzun bakıyorum etrafıma
Şık fakat soğuk ruhlu bir bilimkurgu filminde gibiyim
İstanbul'un yeni yapılaşma alanlarından biri burası Girişindeki dev tabelada "modern dünyanın yeni kenti" yazıyor
Çok geniş caddelerin çevresine serpiştirilmiş adlarında "city"ler, "town"lar bulunan sitelerden oluşuyor
Güzel! Temiz! Kaliteli!
İçlerinde bin bir türlü sosyal etkinlik var ama
Dışarıda sokak yok!
Belli ki bu evlerde yaşayanlar çeşit çeşit "yer"lere çıkıyorlar ama "sokağa çıkmıyor" lar!
Orada oturan arkadaşıma "çocuklar ne yapıyorlar?" diyorum
Öyle ya, onlarca kuşak çocukluğunu sokakta geçirmiş, sokağı arkadaş bellemiş, hava kararınca bile evden içeri girmek istememiştir
Gülüyor arkadaşım: "Ne yapacaklar! Küçükler kreşte, ötekiler okul, dershane işkencesinde Zaten sokağa vakitleri mi var? Boş vakitlerinde de play-station oynuyorlar!"
Ah, çekiyorum içimden
Kıyısından köşesinden özgürlük hissi nerede peki? Sokaksız bilinir, öğrenilir mi bu his?
Sonra o güzelim semt ruhu Azıcık isyan Ve dayanışma
Sokaksız nasıl serpilir bunlar?
Herkes biraz ötedeki "alışveriş ve yaşam merkezi"nde
Oraya güvenlik kontrolünden geçip giriyor, filtrelerden geçmiş havayı soluyor, atrium mimarisinin ışığıyla aydınlanıyorlar
Ne yalan söylemeli! Ben de seviyorum oraları!
Ama hiçbir alışveriş merkezinde, içimde önü alınmaz kıpırtılar, ıslık çalarak yürüyemedim!
Bu "modern kent"in yollarında dolaştıkça
İçim sıkılıyor
İçim sıkıldıkça da, kendi kendime diyorum ki; "hayat seninle dalgasını geçer, çok geçmez, böyle bir yerde oturmaya başlarsın, hem de bayıla bayıla!"
Son çare olarak şiire sığınıyorum
Nasıldı Ahmet Telli'nin o güzelim şiiri?
"Anısı biz olalım bu sokakların
Öpüşmediğimiz tek saçak altı
Hiçbir otobüs durağı kalmasın
Biz yürüyelim, kent güzelleşsin"

Haşmet Babaoğlu / Sabah

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com