Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
animizm, animizmde, gelenekleri, ölüm

Animizm, Animizm'de Ölüm Ve Ölüm Gelenekleri

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Animizm, Animizm'de Ölüm Ve Ölüm Gelenekleri

Animizm Nedir?
Animizm kısaca ölenlerin ebediyen dünyadan ayrılmadıkları, bunların ruhlarının cenazenin çevresinde, ağaçlarda, bitkilerde ve giderek tüm doğada dolaştığı ve böylece tüm doğanın canlı olarak algılanmasıdır Örneğin, Çerkezler için armut ağacı sığırların koruyucusudur Kırgızlar için elma ağacı kadınlara doğurganlık verebilecek güce sahiptir Yakut kadını ise çocuk sahibi olabilmek için karaçam ağacına dua eder Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi kaynağını atalarının ruhlarının buralarda eyleştiği düşüncesinden alan inançlar bulunmaktadır

Animizm'de Ölüm ve Ölüm Gelenekleri
"Ölüm olayı neticesinde ölünün karısı, yakınları ve eşyası pislenir Bu sebeple, bu gibi eşya ve canlılar tabudur Onlarla her ne olursa olsun temas etmemek lazımdır Çünkü bu eşya ve canlılardaki pislik derhal temas edene geçmektedir Dul kadınlar kocalarının ruhlarına majik bağlarla bağlı olduklarından kimseyle evlenmelerine olanak yoktur Her şeyden evvel bu bağın koparılması lazımdır Bu sebeple dul kadınlar kendilerini bazı işlemlere tabi tutarlar Çeşitli milletlerde görülen bugünkü matem elbiselerinin esasını, kocasının ruhunu aldatmak üzere boyalar sürünmek, deri ve kumaş parçaları örtünmek suretiyle kadınlar tarafından yapılan pratikler teşkil eylemiştir"
Çoğunlukla, öldükten sonra ruhun vücuttan genellikle bir hayvan, özellikle bir kuş şeklinde ayrıldığı tasvir edilir
Ölülerin, salt çürüyen bir et ve kemik yığınından ibaret olmadığı, ölülerin gömüldüğü ve mistik bir alemde kendilerine barınak edindiği, ölüler dünyasına açılan kapı niteliğindeki mezarın ortaya çıkışı ise oldukça eski zamanlara kadar gitmektedir Ölülerine dinsel ritüeller uygulayan ve onları gömen ilk canlı 250000 ila 35000 yıl önce yaşayan neandartal insanıydı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com