Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
turnusol

Turnusol

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Turnusol

Turnusol

Turnusol kağıdı kimya da kullanılan ayıraçlardan bir tanesiasit ve bazları ayırt etmekte kullanılırasitle temas ettiğinde kırmızı,bazla temas ettiğinde mavi renk verir Turnusol belirli likenlerden (kuzukulağı) elde edilen içeriğinde orsein bulunan ve suda çözünen bir boyadır Çözelti olarak veya bir filtre kağıdına emdirilerek kullanılır Bu kağıda pH belirteci denir ve maddelerin asitliğini ölçmek için kullanılır Mavi turnusol kağıdı asidik ortamlarda kırmızıya ve kırmızı turnusol kağıdı bazik ortamlarda (ör Alkalin) maviye döner Renk değişimi 4,5-8,3 pH aralığında olur (25 °C'de) Turnusolun aktif maddesi erythrolitmindir Düşük pH değerli maddeler asit olarak ve yüksek değerliler alkaliler olarak adlandırılır Tesadüfen, katı ve suda çözünmeyen alkali maddeler bazlar olarak bilinmektedir

Turnusol kağıdı ile bir gazın pH derecesini ölçmek için, turnusol kağıdını ıslatmak gerekir Gaz suda çözünür ve bu sayede tepkime olur

En sık olan turnusol tepkimeleri kırmızı turnusolun maviye veya mavi turnusolun kırmızıya dönüşmesidir Ancak, bunların dışında da tepkimeler vardır Örneğin, klor gazı mavi turnusol kağıdını beyaza döndürür (kimyasal deyimiyle, turnusol kağıdı ağarmıştır)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com