Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asit, kimya, oleik

Kimya Oleik Asit

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Oleik Asit

Sıvı gliserid halinde olan bitkisel veya hayvani yağlardan elde edilen doymamış yağ asitlerinin en önemlisi Formülü C17H33COOH'dır İki kristal yapıya sahiptir Alfa oleik asit 13,4°C'de, beta oleik asit ise 16,3°C'de erir Molekülde, dokuz ila onuncu karbonlar arasında bir tane çift bağ vardır CH3-(CH2)7CH=CH-(CH2)7CO2H Oleik asit suda çözünmez, Alkolde az miktarda, eter ve organik çözücülerin birçoğunda çok iyi çözünür Oleik asit, asitlerin özelliğini gösterir Doymamış olduğu için de katılma reaksiyonları verir

Oleik asit, yağların hidrolizinden elde edilir Hidrolizde katalizör olarak, çinko veya aromatik sülfanik asit kullanılır Serbest asit halinde ayrılan oleik asit, soğutularak ve preslenerek ortamdan uzaklaştırılır Bundan sonra düşük basınç altında fraksiyonlu destilasyon yapılarak asit saflaştırılır

Oleik asit, sabun imalatında, cila yapımında, tıpta tekstil ve deri endüstrisinde kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com