Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dublet, kimya, kuralı

Kimya Dublet Kuralı

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Dublet Kuralı

Dublet Kuralı :

Bir atomun son yörüngesindeki elektron sayısını ikiye tamamlama (ki aynı zamanda tek yörüngedir) kuralına dublet kuralı denir

Örnek 1) Hidrojen atomu dışarıdan (bileşik yapacağı diğer atomdan) bir elektron alarak veya ortaklaşa kullanarak, tek yörüngesindeki elektron sayısını ikiye tamamlar

Örnek 2) Lityum atomu dışarıya (bileşik yapacağı atoma) 1 elektron vererek, enerji seviyesi sayısını bire, elektron sayısını ikiye tamamlar

Örnek 3) Karbon atomu dışarıya 4 (bileşik yapacağı atoma) elektron vererek enerji seviyesi sayısını bire, elektron sayısını ikiye tamamlar

KURAL : Dublet kuralına uyan bir atomda, tek enerji seviyesi ve iki elektron bulunur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com