Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aspirin, sentezi

Aspirin Sentezi

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aspirin Sentezi

Aspirin Sentezi

Klasik bir geyiktir lablarda Basim agriyor diyen birine, dur sana bir aspirin sentezleyeyim hemen diyen birileri muhakkak bulunur ortamda Eksik kalmayin ve siz de ögrenin

Aspirin kimyasal olarak Asetil salisilik asitin ta kendisidir

Aspirin asagidaki tepkime ile kolayca sentezlenebilmektedir

Gerekli kimyasal madde ve cam malzemeler:

1 Salisilik asit (30 g)

2 Asetik anhidrit (60 mL)

3 Derisik Fosforik asit veya Sülfürik asit (bir kac damla)

4 Erlen (250 mL`lik)

5 Dereceli silindir (10mL`lik)

6 Damlalik

7 Su banyosu

8 Isitici

9 Termometre (Elinizin sicaklik ayarina güverniyorsaniz gerekmeyebilir)

30 g salisilik asit erlen icine konur Üzerine sirayla 6 mL asetik anhidrit ve derisik sülfürik asit veya fosforik asit dikkatlice eklenir Erlen, su banyosuna konup, su banyosu 70-80 dereceye isitilir 10 dakika sonra erlene 15-20 damla saf su ilave edilir Ardindan buz banyosunda soguturken 20 mL kadar saf su daha ilave edilir ve Asetil salisilik asit kristallerinin cökelmesi beklenir Tamamen cökeldiginden emin olundugunda asetil salisilik asit filtre kagidindan süzülerek ayrilir 100oC `ye isinmis firinda yarim saat kurutulur ve verim hesaplanmak icin tartilir

Basim agrisa da kullansam denesem diye beklenir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com