Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Sözlük Ağı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamı, anlamısafsata, demeksafsata, nedirsafsata, safsata, sözlük

Safsata Nedir?-Safsata Ne Demek?-Safsata Anlamı-Safsata Sözlük Anlamı Nedir?-Safsata

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Safsata Nedir?-Safsata Ne Demek?-Safsata Anlamı-Safsata Sözlük Anlamı Nedir?-Safsata

Safsata Nedir?-Safsata Ne Demek?-Safsata Anlamı-Safsata Sözlük Anlamı Nedir?-Safsata Tanımı
Safsata Nedir?-Safsata Ne Demek?-Safsata Anlamı-Safsata Sözlük Anlamı Nedir?-Safsata Safsata
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Safsata, (İngilizce: logical fallacy, Osm: Kıyas-ı batıl) bir düşünceyi ortaya koyarken ya da anlamaya çalışırken yapılan yanlış çıkarsamadır Safsatalar ilk bakışta geçerli ve ikna edici gibi görülebilen fakat yakından bakıldığında kendilerini ele veren sahte argümanlardır

Yaygın Örnekler
1 Ad hominem (Şahsa ilişkin)
Örnek: Freud cinsel sapığın biridir, dolayısıyla söylediklerini ciddiye almamıza gerek yok
2 Argumentum ad populum (Genelin benimsediğinin doğru olduğu iddiası)
Örnek: Hitler’in 2 dünya savaşına katılmasaydı ABD’ye saldırmayacağını söylemen çok saçma, herkes bilir ki onun hedefi dünyayı ele geçirmekti
3 Argumentum ad ignorantiam (Tersi ispatlanamayanın doğru olduğu iddiası)
Örnek: UFO’ların dünyayı ziyaret etmediği yolunda hiçbir delil yok, demek ki ediyorlar
4 Petitio principii / Begging the question (Döngüsel nedensellik, kendi kendini kanıtlayan önerme)
Örnek: İncil, tanrının yazdığı kitaptır Tanrının yazdığı kitap yanlış olamaz, doğru olmalıdır İncil'de yazdığına göre İncil doğrudur Öyleyse İncil kesinlikle doğrudur
5 Cum hoc ergo propter hoc (Bağıntı, neden sonuç belirtir)
Örnek: Genç kızlar çok çikolata yiyor Genç kızlarda sivilce çok görülüyor Demek ki sivilcenin sebebi çikolata
6 Post hoc ergo propter hoc (Bundan sonra geliyor, demek ki sebebi bu)
Örnek: Falan ülke kurulmadan önce nükleer silah diye bir şey yoktu Demek ki nükleer silahların sebebi falan ülkedir
Örnek 2: Güneş tutulmasından sonra deprem oldu Demek ki depremin nedeni güneş tutulması
7 Straw man (Tepkisel indirgemecilik)
Örnek: — Kürt sorununun bu hale gelmesinin sosyal, ekonomik, politik bir sürü sebebi var
— Terör örgütünü mü savunuyorsun bana?
8 Argumentum ad traditio / Argumentum ad antiquitatem (Geleneksel olanın doğru olduğu iddiası)
Örnek 1:Evliliği reddeden kadını öldürmemiz çok doğru çünkü töre böyle
Örnek 2: Bunca yıldır böyle yapılıyor, demek ki doğru
9 Argumentum ad baculum (Güç kullanarak kabul ettirme)
Örnek: İncil doğrudur Çünkü eğer reddedersem toplum beni cezalandırır
10 Argumentum ad crumenam (Zenginlerin söylediklerinin doğru olduğu iddiası)
Örnek: Sakıp Sabancı bunu söylüyorsa doğrudur
11 Argumentum ad lazarum (Zenginliğin ahlaksızlık getirdiği iddiası)
Örnek: Adamın milyarları var, ama tatilde ailesiyle evde oturmuş bak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com