Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami - Multimedya > Dini Resimler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilahi, sanatçıları, tanıtımı

İlahi Sanatcıları Tanıtımı....

Eski 05-05-2009   #1
Gözyaşı
icon111

İlahi Sanatcıları Tanıtımı....

Biz onun ilk "kalksam ve dirilsem" diye haykıran sesini duyduk radyolarda"

"1989 yılında başlayan müzik serüvenine belki de bu umutla başladı ve gerçekten de bunu başardı
O Eşref Ziya TERZİ
Şimdiye kadar inandığı ve hissettiği şeylerin yükünü çekmiş
ve bundan sonra da aynı şeyi yapmaya kararlı"

"Geçmişe ibretle ve geleceğe umutla baktığı müzik yolculuğunda
bütün hayatı bir cümleye sığdırıyor: "Bir gün gelir”! "

Mehmet Emin Ay

1963 yılında Van'da doğdu Öğrencilik yıllarında babasından Kur'ân-ı Kerim'in tilâveti ve kırâati ile ilgili dersler aldı Van İmam-Hatip Lisesi'nden (1980), ve UÜ İlahiyat Fakültesi'nden (1984) birincilikle mezun oldu Üniversite öğrenciliği yıllarında hafızlığını tamamladı ve bu yıllarda, kıraat ve makamlar konusunda Halis Albayrak, Fatih Çollak ve Mustafa Öztürk gibi Kur'ân üstâdlarından istifade etti 1984-1988 yılları arasında TRT'de (TV-1 ve TV-2) radyo ve televizyon konuşmaları ve Kur'ân-ı Kerim tilaveti yayınlandı 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan'da din eğitimi kurumlarında gözlemler ve incelemelerde bulundu ve "İstanbul'dan Buhara'ya" adlı bir belgesel filmin çekimini gerçekleştirdi Yine aynı yıl "Bursa Evliyaları" adlı belgesel video filminde metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini icra etti Zaman zaman , yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyorHalen öğretim üyesi olarak görev yapan ve Din Eğitimi alanında yayınlanmış altı eseri bulunan Mehmet Emin Ay, Arapça ve İngilizce biliyor

Akademik çalışmaları yanında, müzikle de ilgilenen ve gerek Türk, gerekse Arap makamlarını aynı başarıyla icra edebilen Mehmet Emin Ay'ın, Tasavvuf Musikîsi ve Klasik Türk Musikîsi alanlarında otuzu aşkın özgün beste çalışmaları mevcuttur Şiirlerini bestelediği ya da seslendirdiği kişiler, Abdullah b Revaha, Rabiatül-Adeviyye, İbrahim b Edhem, Yunus Emre, Es'ad Erbili, Hacı Bayram-ı Veli, İsmail Hakkı Bursevî gibi tarihe malolmuş şahsiyetler olduğu gibi; aynı zamanda, Ali Ulvi Kurucu, Bahattin Karakoç, SArif Emre, Cengiz Numanoğlu gibi günümüzde zevkle dinlenen şairlerden oluşuyor Bugüne kadar yirmiye yakın albüme imzasını atan Mehmet Emin Ay'ın,her biri birer klasik haline gelen Taleal Bedru Aleyna, Dolunay, Gül-i Ruhsar, Bülbül ve Gül, Kabe'nin Yolları, Visâl ve O'nun Güzel İsimleri gibi albüm çalışmaları bulunuyor

Mehmet Emin Ay'ın, aynı zamanda Mürşid adlı bilgisayar CD'sinde de kullanılan ve 30 kasetten oluşan bir Kur'an-ı Kerim Hatim Seti ile, yine 7 kasetten oluşan Kur'an-ı Kerim Tilaveti Seti ve müstakil Kur'an-ı Kerim kasetleri bulunuyor Arap ve Türk makamlarıyla okunan Kur'an tilaveti, Uzakdoğu, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Avrupa ve Amerika gibi geniş coğrafyada müslümanlar tarafından dinlenilme özelliğine sahip

Sami YUSUF

Müzikte 2YUSUF İSLAM

Birçoğunuz müzik kanallarının ‘Top 10’ listesinde bir numara olan klibini izlemiştir Ya da şehrin ana caddelerinde dolaşırken, “Al Muallim” şarkısına kulak misafiri olmuştur

Bu şarkıyı dinleyen herkesin ilk izlenimi tanınmış İngiliz şarkıcı Yusuf İslam’ın yeni bir albüm çıkarmış olabileceği, ama bu genç, Yusuf İslam değil Türkiye’de ve Ortadoğu’da albümü satış rekorları kıran, klibi pop müzik kanallarında bir numara olan yeni bir müzisyen var; Sami Yusuf 25 yaşındaki genç sanatçı İngiltere’de büyümüş bir Azeri Bu başarıları sebebiyle Türkiye’den bütün basının görüşme talebinde bulunduğu Sami Yusuf ilk olarak Turkuaz’a konuştu Sami Yusuf’un kendisi de Türkiye albümünün bu kadar çok ilgi görmesine ve klibinin bir numara olmasına “şok, olduk” diye yorum yapıyor Sami Yusuf’u Türkiye’ye getiren ve Türkiye distribütörlüğünü yapan Mustafa Demirci, albümü getirirken sevileceğini düşündüğünü, ama bu tarz müziklerin dinleyici profilini aşan, her kesimden insanın ilgisini çekeceğini tahmin etmediğini söylüyor Klibi müzik kanallarında yayınlatmak için çok zorluk çektiğini anlatan Demirci, Yusuf’un bu başarısını sesine, müziğine ve kliplerinde de canlandırdığı gibi modern Müslüman gençliğini temsil etmesine bağlıyor

Selamun aleyküm dedikten sonra “Nasılsınız?” diye Türkçe hal ve hatırımızı soran Yusuf'un evinde Azeri Türkçesi konuşuluyormuş Türkçeyi yüzde 80 anladığını ama konuşamadığını söyleyen Yusuf ile telefon söyleşimiz Türkçe selamlaşma ile başlıyor ve Türkçe vedalaşma ile bitiyor Söyleşimiz boyunca İslam ve modernizmin el ele yürüdüğüne vurgu yapan genç sanatçı, 11 Eylül sonrasında İslam dünyasının ‘şiddet’ ve ‘geri kalmışlık’ sıfatlarıyla anılmasından büyük üzüntü duyduğunu söylüyor Her fırsatta Osmanlı mirası sebebiyle Türkiye'nin onun için ayrı bir önemi olduğunu ifade eden genç sanatçı ilk sorumuzla birlikte söze Bismillah'la başlıyor

Türkiye'de klibiniz pop müzik kanallarında bir numara oldu Bundan haberdar mısınız?

Türkiye'deki gelişmeleri oradaki arkadaşlarımdan duydum Bütün İslam dünyasını seviyorum Ama Türkiye'nin Osmanlı mirası nedeniyle ayrı bir yeri var Bu nedenle sizinle röportaj yapmak benim için bir onur Video klibimin Türkiye'deki ve Mısır'daki müzik listelerinde bir numara olacağını tahmin etmemiştim Çünkü biz bu albümü Batı'da yaşayan Müslümanlar için yaptık Ve çok şükür ki albümüm buradaki Müslümanlar arasında oldukça başarılı oldu Fakat Ortadoğu'da ve Türkiye'de bir numara olunca şoke olduk Bu, benim için bir onur ve böyle bir lütfun içinde olduğum için gurur duyuyorum

İnsanlar sizi ilk dinlediklerinde ilahi söylediğinizi sanıyor; ama tarzınız ilahi değil Seküler pop ikonları arasından sıyrılmanızı ve bu zamana kadar onlara hayranlık duyan gençlerin sizin hayranınız olmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Evet, müzik tarzım ilahi formatında değil İlahi söylemenin iyi ya da kötü olduğunu tartışmıyorum burada Allah'ı anmak için ya da dinî konularda iyi müzik yapmak için illa ilahi söylenmesi gerektiğini düşünmüyorum Sami Yusuf'un ünlü olmak ya da olmamak gibi bir derdi olamaz Benim hedefim İslam için bir şeyler yapabilmek ve gençliğin aidiyetlerinden ve dinlerinden gurur duymalarını sağlamak Şöhret Allah'ın bizler için bir imtihanı Ben tüm bunları şöhret ya da dünya için yapmıyorum

Amerika’daki 11 Eylül saldırılarından sonra İslam dünyasına karşı geri kalmışlık vurgusu daha çok yapılmaya başlandı Siz klibinizde bu bakış açısını yıkmaya çalışıyor gibisiniz; ne dersiniz?

Ben bunu video klibimde vurgulasam da vurgulamasam da İslam güzellik dini İslam dünyası son zamanlarda geri kalmışlık ve bağnazlık ithamlarıyla yüz yüze geldi Terör eylemlerini yapanlar azınlık, onlar İslam'ın sesi değiller, İslam'ın üstün çoğunluğunu temsil edemezler İslam bize Allah'a inanmayı ve iyi insan olmayı tavsiye ediyor Bu, İslam'ın en temel öğretisi İslam'ın vahşetten yana bir mesajı yok Türkler çok iyi bir tasavvuf anlayışına sahip, dine yatkın bir yapıları var O nedenle bu mesajları çok iyi algılıyorlar Maalesef insanların handikaplarından biri de şu ki, detaylarda çok fazla boğuluyorlar ve İslam'ın insanlığa temel mesajını unutuyorlar

İlk albümünüzde yer alan bütün şarkılar Hz Muhammed'le ilgili Bunu yaparken neyi amaçladınız?

Müslümanlar Peygamber'imizi tanıyorlar ve seviyorlar Fakat bazı insanlar O’nun ne kadar muhteşem bir insan olduğundan çok fazla haberdar değiller Hatta ne yazık ki bazı insanların Peygamber'imizi yanlış anladığını düşünüyorum Oysa gayrimüslimler bile onu yüceltiyordu O’nun insanî yönü muhteşemdi, O insanlığın en güzeliydi Bende bunu anlatmaya çalıştım

Ailenizin sizin İslamî bakış açınıza katkısı ne oldu?

Ailem Müslüman, fakat çok muhafazakâr değiller Hepsi çok şükür namazlarını kılıyor Ben ise onlara göre oldukça muhafazakâr sayılabilirim Bir ablam ve bir ağabeyim var Ben en küçükleriyim Üç ay önce evlendim, eşim bir Alman Hayat bir yolculuktur ve herkes hayatında farklı aşamalar geçirir Öncesinde de ara sıra namaz kılmama rağmen, benim uyanışım 16-17 yaşlarımda gerçekleşti

Bu uyanışınıza sebep olan ne?

En başta Allah'ın hidayeti Her zaman arayış içinde olan bir insanım ve gerçeğin ne olduğunu anlamaya çalışırım Hayatımdaki uyanış birçok sebepten kaynaklandı Elhamdülillah dönüm noktasını 16 yaşındayken yaşadım

Müzik eğitimi almanızda aileniz mi etkili oldu?

Babamın benim üzerimde çok büyük etkisi var Babam her zaman benim için çok özel bir insan oldu O, müzik bestekârı ve şu anda öğretmenlik yapıyor Aynı zamanda benim de ilk müzik öğretmenim Çok yetenekli bir insan, sekizden fazla enstrüman çalıyor Klasik müzik, Arap ve Ortadoğu müziği üzerine çok sayıda çalışması var Babam dindar birisi Mesnevi okumayı çok sever ve Mevlana hayranı Ben de çok çeşitli müzik kurumlarından eğitim aldım; ama müzik bilgimin temelini babam attı Hem İslamî hem de müzik eğitimi almamda anne ve babama çok şey borçluyum

Doğulu olup Batı'da yaşayan bir ailesiniz Geleneklerinizi sürdürüyor musunuz?

Elbette Gelenek ve kültür bildiğiniz gibi çok önemli iki konu ve İslam'ın parçası Bir Müslüman, kültürünü sevmeli ve onu devam ettirmeli İslam, kültürü yok etmek için gelmemiştir Sadece İslam'a ters olan şeyleri dışlamıştır Zaten kültürlerin ve geleneklerin çoğu İslam'la çelişmez Her toplumun kendi gelenek ve kültürü vardır Bence İslam dünyasındaki bu çeşitlilik İslam için harika bir zenginlik

Değerli Sanatçımız Erdoğan AKIN üstadımızı kendi yorumuyla okuyup tanıyalım

1963 izmit/kirazlıyalı doğumluyum
Babamın kısa dönem işi gereği bulunduğu sırada ben dünyaya gelmişim
Ailem aslen Hatay/payas lıAilenin 4 kardeşten 3 numaralı ferdiyim
EvliyimSultan Tuğçe, Elifcan adında iki kız babasıyımHalen İskenderun da ikamet ediyorum
Müzik e çok küçük yaşlarda başladığımı hatırlıyorum
Komşumuzun bize verdiği 3-4 teli kırık kalanlarıda paslı teli olan
eski bir gitarı elime ilk defa alıp hemen parça çıkarmamla
müzik e yatkınlığım olduğunu keşfetmiştim
Ta ki 16-17 yaşıma girdiğimde yine bir tesadüf sonucu bağlama ile tanıştım
askerliğimde klasik muzik gurubunun tambur eksiği gündeme geldiğinde
o nu da çalabileceğimi söylemiştimBu arada tambur çalmayıda
askerde öğrenmiş oldumİnsan fazla budaklanınca
hiç birinde yeterince profesyonel olamıyor
Bunuda bu vesile ile bu gün böyle olduğunu anlamış oldum
enstrumanların çoğunu yarım yamalak ta olsa çalabildiği söyleyebilirim
piyano dahil
Sanırım ben müzik işinde biraz beste yapımına
yoğunlaştığım için enstruman çalmamı geliştirecek ortamı kendi elimle itmişim
Yaptığımız eserlerin muhtevası gereği her nekadar müzik yapıyor olsakta
benim eserleri üretmemdeki gaye hayat felsefeme paralellik
arzettiğinden müzikten ziyade sözleri önceledim
Yani sözün gücünü kullanmaya çalıştım
En önemlisi “sanat dinine “mensup olmaktan hep kaçındım
Kendimce hayata dair paylaşacak ne varsa heybemdekilerini
aynı lisanı konuştuklarımla paylaşmaya çalıştım
Her suyun kendi mecrasını bulup aktığı gibi bende
“bulduğum” mecrada kendimce aktım
Biiznillah rahmet oldukça akmaya da devam edeceğim

O yıllarda bir şeyler yapmam gerekir düşüncesi beni albüm yapmaya itmişti
Etrafımdaki birkaç arkadaşın “bu yeteneği Allah yolunda kullanmalısın”
telkini bende tutmuştu(Allah razı olsun onlardan)
1990-91 arası ilk albümümü çıkardım
Devam ede gelen yıllar bana toplam 7 albümü hediye etti
(Rabbime şükürler olsun)
İlk albümümü 10-15 yaşında dinleyen kardeşlerimiz bu gün yaşını-işini almış
kardeşlerimiz olup çıktılarTemellerinde ezgilerimizin payı var ise
bu bizi bahtiyar ederBazen bu örneklerle karşılaşıyor ve çok mutlu oluyorum
”Erdoğan abi biz senin eserlerinle büyüdük”
kelimesi insana bulunmaz bir haz veriyor
O vakit “iyi ki yapmışız be” demekten kendini alıkoyamıyor insan
Sanırım en büyük kazancımız bu

Eserlerimizin muhtevası;kardeşlik,sevgi,muhabbet,
kan ağlayan coğrafyalara dikkat,mazlumun yanında,
zalimin karşısında yani bir “kul” duruşunu sergiler…
Bu duruşu beğenen-saygı duyan ancak dinler-dinletir
bizim eserlerimiziOndandır bendeki dinlenmenin mutluluğu…
Aslınla söylenecek çok şey var,
ricanıza istinaden aklıma gelenleri yazmaya çalıştım,
zaman zaman tamamlarız inşallah…

Bizde Sanatçılar Grubu olarak Erdoğan Akın'a çok teşekkür ediyoruz
hayatını buraya sunmamızda yardımcı olduğu için

Albümlerim sırasıyla;

DÖNMEYECEĞİM

GÖĞSÜM HEDEFTE

ADIM ADIM

SOYLU SEVDALAR

GÜNEŞ YÜRÜR

ŞAFAK TÜRKÜLERİ

BENİ UÇARKEN VURSUNLAR

Yeni albümümüzde sırada inşallah…

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com