Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efrasiyabın, hikayeleri

Efrasiyab'ın Hikâyeleri

Eski 09-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Efrasiyab'ın Hikâyeleri

EFRASİYAB'IN HİKAYELERİ - İhsan Oktay Anar

Kitap Hakkında:
Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar'ın okuduğum ikinci kitabı Ve bana öyle geldi ki çokacele yazılmış bir kitap bu Ölçüp tartmadan sanki okuyucusunu kaçırmak istemeyen bir yazarın 'kitap olsun da' anlayışı taşıdığı izlenimi veriyor Bu hem haksızlık, hemde yazarın itibarının sarsılmasından başka bir şey değil

Oysa Puslu Kıtalar Atlası ne kadar farklı bir tat getirmişti beraberinde

İhsan Oktay Anar'ın kullandığı dil pek de Cumhuriyet dönemi olaylarına uygun değil Havada kalıyor bazı yaşanmışlar böyle olunca Kendimi aldatılmış gibi hissettim sonuçta Açıkçası okurken, 'bu kitap ne zaman bitecek' sorusunu sormak, bana o kitabın kaderi açısından acı geliyor Bu yüzden yazarlar kendilerini düşündükleri kadar okuru ve özellikle kitabı da düşünmeliler

Kitabın İncileri:
Kavuşunca meşk, kavuşamayınca aşk olduğu galiba doğruydu 24
zirveler yaşamak için değil, erişmek için olmalıydı 136
bilmesi gereken asıl şeyi bilmiyordu 137
Her insan ancak bilmediği şeyden korkar Korkusunu yenmek için bilmek ister Fakat bilmesi için araması gerekir 204
eğer insan bir şeyi arıyorsa, onu bulmuş ve ona kavuşmuş da değildir Kavuşamadığı şeye erişmek için can atar 204
Korkudan arayışa, arayıştan ise aşka geçtik 204
Ne korku, ne arayış, ne de aşk bizi şaşırtıyor Bu duygular, gönlümüzde çoktan dinmiş fırtınalar gibi 204
Arayış bitince, aranan şey artık bir kez bulunduğu için, korku da aşk da biter 204
Ebedî bir uykuda, ebedî düşler vardır 220
Sadece, bir düş bitip diğeri başlayacak işte 221
Cenneti görmemiz için gözlerimizi açmamız değil, belki de kapamamız gerekir 221

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com