Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamak, ordusunu, türk

Türk Ordusu'nu Anlamak (2)

Eski 04-23-2009   #1
delishhhh

Türk Ordusu'nu Anlamak (2)

Cumhuriyetimizin ordusunu Mustafa Kemal Paşa kurdu Bu kesin Çünkü, Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra elde ordu filan kalmamıştı Kemal Paşa, Meclis’in açılışından hemen sonra bu işe başladı Terhislerle içi boşaltılmış kolorduları yeniden örgütledi Nitekim 31 Temmuz 1920’de Afyonkarahisar Kolordu Dairesi’nde subayların değerini anlatırken şöyle sesleniyordu:
“Orduyu imha etmek için mutlaka subayları mahvetmek, aşağılamak lazımdır (İngilizler) Buna da teşebbüs ettiler
Bir gerçeği burada saptamak gerekiyor: O gerçek şudur: Türk Kurtuluş Savaşı’nın öncüleri asker aydınlarımızdır Türk milleti-ulusu asker aydınlar öncülüğünde Kurtuluş Savaşı vermiştir O felaket günlerinde paşalar (generaller) olmasaydı, sonuç ne olurdu? İşte bu sorunun yanıtını düşünmek bile istemiyorum
Değerli okurlar; Türk devletlerinin varlığı hep askerler öncülüğünde sağlanmıştır Tarihte hiçbir Türk devleti söz gelimi -Belçika gibi- anlaşmalarla; veya -Irak, Suriye gibi- işgalci bir devletin lütuflarıyla kurulmamıştır Tüm Türk Devletleri, eli kılıçlı askerlerimiz öncülüğünde kurulmuştur “Asker millet” sıradan bir söz değildir Tarihteki devlet başkanlarımız bile dünyadan farklıydı Yakın örnek Osmanlı’dan söz edelim Avrupa’da bir prens veya prenses ’taç giyme töreni’yle tahta geçerken; Osmanlı şehzadeleri ’kılıç kuşanma’ töreniyle tahta otururlardı (Bir iliştiri: Bu anlamda her Osmanlı Padişahı birer Büyük Mareşal’dir)
Türk Ordusu’nu bir-iki yazıyla anlatmak olanaksızdır; haftalarca yazmak gerek Ancak bu konuyu ’pehlivan tefrikası’gibi de uzatmak istemiyorum Sözlerimi 2000 yılında Kırşehir Türk Ocağı’nda verdiğim konferanstan küçük bir bölümü sunarak bitireceğim:
“Türkiye Cumhuriyeti Ordusu, savaş yeteneği ve komuta kademesinin yeterliliği bakımından dünyanın en büyük ordusudur Yurdumuzdaki teknolojik üretim geriliği sonucu kimi silahların yurtdışı kaynaklı olması, Türk Ordusu için bir zaaf değildir Çünkü insan zekâsı olmadan en üstün teknolojik bir ürünün savaş alanında başarılı işlev görmesi olanaksızdır Türk askerinin her biri -erinden generaline kadar- kendi alanlarında birer dehâdır Bundan kimsenin kuşkusu olmasın Atatürk’ün kurduğu bu ordu, zaferlerin nedenlerini bildiği kadar; yenilgilerin de nedenleri çok iyi bilir; ona göre hazırlanır Bu ordunun müthiş bir belleği vardır; hiçbir şeyi unutmaz\’85 Sözün özü; Türk Ordusu, Türk Milleti’nin buyruğunda, geçmişi göz kamaştıran başarılarla dolu, milletimizin gurur kaynağı kutsal bir ocaktır Türk Ordusu’nu yıpratmaya yönelik hiçbir sözü haklı bulmuyorum Hele Türk subaylarını, generallerini bir şeyler üzerinden aşağılamaya kalkmak ancak düşmanın yapacağı bir iştir Silahsız, savaşsız bir dünyayı kim istemez? Ama dünya gerçeği böyle değil; her coğrafyada hak ve adalet acımasız bir güç kıskacında her an boğulabilir Boğuluyor da Bu durum insanlığa Habil ile Kabil’den miras genetik bir hastalık mıdır; nedir bilmiyorum; ama dünya gerçeği budur Barış için savaşa hazır olmak gerekliliği tartışılamaz Yoksa sizi çiğner geçerler Antalya Serikli Yörük Beyi rahmetli Mehmet Akıl ” Yurdu yumruk zapteder “ derdi Bu sözün fizikî güç çağrıştırması hoşumuza gitmese de, katı bir gerçeği belirtmektedir; zayıfsanız yurdunuz gider; işte Irak, Afganistan
“Türk Ordusu Türk’ün yumruğudur!

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Türk Ordusu'nu Anlamak (2)

Eski 04-24-2009   #2
emraxx

İsteyen istediği kadar aksini iddia etsin TÜRK ORDUSU Dünyanın en büyük ordusudur!!!!

Ayrıca bir yerde okuduğum biz olayı aktarmak istiyorumBilmiyorum bu forumda yazıldı mı:

"Askerlerimizin başına çuval geçirildiği zaman, o karargahta 4-5 kişilik bir bordo bereli timi varmışBaşbakanlıktan gelecek bir emirle ordaki ıraklı yada amerikan bütün askerleri mahvedecek güce sahipmişlerAncak Başbakanlıktan tam tersim bir emir gelince mecbur teslim olmuşlarRivayete göre Amerika Konsolosu Başbakanla bir görüşmesinde şöyle demiştir bu konu hakkında 'Orda o emri vermeyip çocuklarımızın evine sağsalim dönmesini sağladığınız için sizlere çok teşekkür ederiz' "

Bu hikaye bile çok güzel anlatıyor bazı şeyleri

Unutmayın BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR!!!!!

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-24-2009   #3
delishhhh

evet o hikayeyi bende duymuştum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com