Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
konyam, memleketim

Memleketim Konya'm

Eski 09-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Memleketim Konya'm

Mevlana Diyarı hoşgörüşehri Konya'dan herkese sevgilerYurdumuzun coğrafik olarak en büyük ili olan Konya'nın şimdilerde Nüfus bakımından 4 sıraya, ekonomik gelir bakımından 7 sıraya yerleşen Konya şehrini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır Konya şehri tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanında Selçuklu Başkenti olmuştur Yurdumuzun tam ortasında bulunan Konya Ovası Türkiye'nin tahıl ambarı konumundadır Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve pancar olmak üzere pek soğuga dayanıklı pek çok ürün yetiştirilir Tahıl ambarı olması nedeniyle ilimizde pek çok Un, irmik, yem ve makarna fabrikaları bulunmaktadır 1990'lı yıllara kadar halkın geçim kaynağını ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık oluşturmuş ancak 90'lı yıllardan sonra ard arda açılan sanayi bölgeleriyle Konya'da bugün makina, pvc, tekstil, gıda, otomotiv yan sanayi, kozmetik, mermer, granit, boya, mobilya, cam, gibi pek çok ürün üretilen ve ürettiği ürünleri ABD, İngiltere, Almanya, Fransa gibi pek çok Avrupa ülkesinin yanı sıra uzak doğu ve arap ülkerine ihraç etmektedir

derviş

RİXOS HOTEL

Müzeler
İNCEMİNARE MöœZESİ
Bugün Selçuklu Devri Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır Selçuklu Sultanı İzzettin aaakavus ıı devrinde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından 1258-1279 tarihinde Hadis ilimi okutturulmak üzere yaptırılmıştır Mimarı Abdullah Bin Kellük'tür 1956 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır

ARKEOLOJİ MüZESİ
1962 yılında ziyarete açılmıştır Neolithik - Erken Bronz, Hitit, Frig, Grek, Roma ve Bizans devrine ait eserler teşhir edilmektedir ö‡atalhüyük, Canhasan, Erbaba, Sızma, Karahüyük, Alaaddin Tepesi'ndeki kazılardan çıkan eserler sergilenmektedir

KONYA DAN GÖRÜNTÜLER

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com