Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adam, adamdır, anlamı, atasözünün, çulu, eşek, eşektir, olmasa, pulu

Adam Adamdır Olmasa Da Pulu Eşek Eşektir Olmasa Da Çulu Atasözünün Anlamı

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adam Adamdır Olmasa Da Pulu Eşek Eşektir Olmasa Da Çulu Atasözünün Anlamı

Adam Adamdır Olmasa da Pulu Eşek Eşektir Olmasa da Çulu Atasözünün Anlamı
Bir kimsenin toplumdaki seçkin yeri ve önemi zengin ya da yoksul hâliyle ölçülemez Kimi insanlar son derece yoksuldurlar ama kendilerinde bir adamlık vardır Kimileri de zengindir ama insanlıktan nasiplerini almamışlardır Dolayısıyla yoksul olmak insanın değerini düşürmez, zengin olmak da değerini artırmaz

Bu atasözünde pul, eski madeni para anl***** gelmektedir İnsanları değerlendirirken yanılabiliriz Genellikle varlıklı kişileri yoksullardan daha değerli, daha önemli görme eğilimi vardır insanlarda İnsanları değerlendirirken para yerine erdemi (fazilet) ölçü almak, bizi yanılgıya düşmekten kurtarabilir Çünkü, erdem, iyi ahlaklı olmak demektir Kişi ne denli varlık sahibi olursa olsun iyi ahlaklı değilse, bu insana değer vermek, onu önemli saymak doğru olur mu? Öte yandan nice yoksullar vardır erdemli olan, iyi insan diye böylelerine denir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com