Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatıcıları, destan, dilinin, oluşumu

Destan Anlatıcıları Ve Destan Dilinin Oluşumu

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Destan Anlatıcıları Ve Destan Dilinin Oluşumu

Destan Anlatıcıları ve Destan Dilinin Oluşumu
Bu dönemde Türk boylarında “ozan, baksı, kam, şaman” gibi isimlerle anılan bir sanatçı tipi var ki bunlar, sadece sanatçı kimliği olan kişiler değildir Bunlar; “müzisyenlik, biiim adamlığı, din adamlığı, hekimlik, kahinlik” vb gibi pek çok özelliklere sahiptirler Bunlar “sığır, şölen, yuğ” gibi törenlerin baş aktörleridir Bu kişiler törenleri idare etmişler, törenlerin niteliğine göre sagu ve koşuk söylemişlerdir Destan da anlatan bu kişilere “ırcı”, “yırcı”, “destancı” adı da verilmiştir

Genei oiarak ozan adıyla bilinen bu sanatçılar, sözlü edebiyat ürünlerini özel zamanlarda kopuz eşliğinde okumuşlardır Bu ürünler zamanla tören ortamlarından ayrılarak bağımsız bir dil hâlini almaya başlamıştır Böylece halk edebiyatının ilk örnekleri oluşmuştur

Destan döneminde Türkçe katışıksız, yalın özellikler taşırforumsinsinet Yabancı sözcükler çok azdır; çünkü bu dönem, edebiyatımızın yabancı etkisinde kalmayan dönemidir

Orta Asya Türkleri, ana dillerini işlemiş, yazı dilimizi hazırlamışlardır Bu dönemde sözdizimi, yalın ve açıktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com