Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arkadas, zannettigimiz

Arkadas Zannettigimiz...

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arkadas Zannettigimiz...

Kuran okurken gözüme çarptı sizinle paylaşayım istedim Saffat Suresi 51 - 56ayetlerde, arkadaşla ilgili çok dikkat çekici bir örnek var
51-"İçlerinden bir sözcü şöyle der; Benim yakın bir arkadaşım vardı"
52-Derdi ki; sen gerçekten şunu tasdik edenlerden misin?
53-Biz ölüp toprak ve kemik haline geldikten sonra, gerçekten cezalandırılacak mıyız?
54-Dedi: siz de bir araştırır mısınız?
55-Araştırdı, nihayet onu cehennemin ta ortasında gördü
56-Dedi: Vi, az kalsın sen beni de buralara düşürecektin
57-Rabbimin nimeti olmasaydı, kesinlikle ben de şurada toplananlar arasına girmiş olacaktım

Bu ayetlerden çıkaracağımız birkaç sonuç var İnsan sosyal varlık olması sebebiyle, çeşitli insanlarla hayatı boyunca beraber oluyor Aynı şeyleri paylaşıyor, ortak oldukları konuların çokluğu onların yakınlık derecesini belirliyor Bu işyeri olur, okul olur, çeşitli sosyal alanlar olur İnsanlar sonuç olarak arkadaşlarından etkilenir Onun düşüncelerini dinler, farkında olmadan da ondan etkilenir İnsanı, arkadaşı, doğru yolada götürür felakete de sürükler Ayetlerden de gördüğümüz gibi iki çok iyi arkadaştan biri cennete giderken diğeri cehennemi boylayabiliyor Hatta cennete gidecek kadar iyi bir müslüman olan bile, cehennemlik olacak kadar kötü birinden az kalsın etkileniyor

Bundan dolayı, arkadaşlarımızı seçerken çok dikkat etmeliyiz Arkadaşlarımızın imanlı olmasına da önem vermeliyiz, olmayanına da dinimizi anlatmalıyız Allah hepimizi bizi cehennemlik edecek arkadaşlardan korusun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com