Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
4bölüm, bakanlar, başkanı, bey, kurulu, nutuk, oldu, rauf, sakarya, zaferi

Nutuk > 4.Bölüm > Sakarya Zaferi > Rauf Bey, Bakanlar Kurulu Başkanı Oldu >

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nutuk > 4.Bölüm > Sakarya Zaferi > Rauf Bey, Bakanlar Kurulu Başkanı Oldu >

Karşıcıl grup bundan sonra saldırıya geçti Rauf Bey'in Bakanlar Kurulu Başkanlığına getirmeye çalıştı, bundan başarı da sağladı Karşıcılların art düşüncelerini anlıyordum Bununla birlikte Rauf Bey'i yanıma buyur ettim Meclis çoğunluğunun kendisini Bakanlar Kurulu Başkanı seçmeye eğilimli olduğunu, bunu benim de uygun gördüğümü söyledim Rauf Bey, duraksar bir durum takındı "Bakanlar Kurulu Başkanlığının bir görevi yoktur" dedi Rauf Bey demek istiyordu ki, Büyük Millet Meclisinin Başkanı, Bakanlar Kurulunun da doğal başkanıdır Bakanlar Kurulu kararları, o onaylamadıkça yürürlüğe girmez Buna göre, Bakanlar Kurulu Başkanının bir yetkisi ve özgürlüğü yoktur Gerçekten, Anayasa gereğince durum böyleydi Böyle demekle birlikte sonunda Bakanlar Kurulu Başkanlığını kabul etti Rauf Bey, 12 Temmuz 1922 gününden 4 Ağustos l923 gününe değin bu görevde kaldı
Baylar, bir nokta dikkatinizi çekmiştir Kara Vâsıf Bey'le Rauf Bey, karşıcıl grubun kurulmasında, güçlendirilmesinde ve yönetiminde daha ilk günden, birlik ve yönetici durumunda bulunuyorlar Ama Rauf Bey açıktan açığa İkinci Gruba geçmeyerek bizim içimizde kalmak durumunu yeğliyor Bu durum üç yıl sürdü Rauf Bey, en sonu kendi deyişiyle "bizimle birlikmiş gibi görünme olanağı kalmadığı zaman" ayrılığını açığa vurmak zorunda kaldı
Baylar, karşıcılların Mecliste orduya karşı açtıkları akım sürüp gidiyordu Boyuna ve ateşli ateşli ordunun saldırı yeteneği olmadığından ve artık sorunu siyasa yoluyla çözüp sonuçlandırmanın zorunlu olduğundan etkili bir biçimde söz ediyorlardı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com