Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alan, denklemleri, einstein

Einstein Alan Denklemleri

Eski 08-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Einstein Alan Denklemleri

görelilik-taslak
Einstein alan denklemleri ya da Einstein denklemleri (kısaca EAD), yüksek hız ve büyük kütlelerde geçerli olan uzayzamanın geometrisi ile Resim:Spacetime curvaturepng300pxUzay-zaman bükülmesinin iki boyutlu çizimi Maddenin varlığı, uzayzamanın geometrisini değiştirir Bu bükülmüş geometri yerçekimi olarak tanımlanır Şunu gözardı etmemek gerekir ki, şekildeki beyaz çizgiler uzayın bükülmesini değil, bükülmüş uzayzamana uyarlanmış koordinat sistemini temsil eder Zira düz bir uzayzamanda beyaz çizgiler de doğrusal olurlardı

enerji ve Alm Energie (f), Fr Energie (f), İng Energy İş yapabilme kâbiliyeti Enerji kelimesi "kudret" yerine kullanılmaktadır Bir sistemin enerjisi, o sistemin yapabileceği âzamî iştir İş, fizikte bir cisme, bir kuvvetin tesiri ile yol aldırma, yerini değiştirme şeklinde târif edilir İş (W), kuvvet (F) ve kuvvet etkisiyle cismin aldığı yol (x) ile gösterilirse, W= Fx olur Kuvvet tatbik edilen cisimlerin hızları değişir Bütün hareketli cisimler, hıza sâhip oldukları için, aynı zamanda yukarıdak

momentum dağılımını ilişkilendiren Momentum Momentum kavramı, osilatör analizleri içinde temel bir önem taşır Momentum, fiyatların değişim oranını ölçer Sabit bir fiyat aralığı alınarak fiyatın değişimi ölçülür 10 günlük bir momentum çizgisi çizebilmek için, son günün kapanış fiyatından on gün önceki kapanış fiyatı çıkartılır Elde edilen artı ya da eksi değer, bir yüz çizgisi etrafına işaretlenir Momentumun formülü;

M = 100(V - VX)'dir

Bu formülde, "V" en son günün kapanış fiyatı, "VX" de, X gün öncesinin kapan

doğrusal olmayan diferansiyel denklemler kümesidir Einstein, bu denklemleri ilk kez 1915 yılında yayımlamıştır

Bu denklemler, uzayzamanın Türevsel denklem

eğriliğini (Curvature

Einstein tensörü) momentum ve enerji dağılımına ( baskı enerji tensörü) eşdeğerlik ilkesi ile eşleyen on denklemden oluşur Einstein tensörü, metrik tensör ile bağıntılıdır Bu yüzden problem, verilen bir enerji momentum dağılımı için metrik tensörünü çözmektir bu denklemler, düşük hızlarda ve düşük kütlelerde Newton mekaniğine yakınsar

Bu denklemler, Genel görelilik kuramı ve özel görelilik kuramı olarak iki ana başlık altında incelenir Denklemler, kütlenin olmadığı bir evren için çözülürse; yâni denklemin âşikâr çözümü alınırsa özel görelilik kuramına ulaşılır Bu kuram zamanın, uzayın bir parçası olduğunu ve evrendeki limit hızın ışık hızı olduğunu kanıtlamıştır Genel görelilik kuramında ise ivmenin dahil olduğu Newton`un kütle çekim yasasının uzayda eğrilikler yarattığını öne sürmüş ve bunu da yapılan deneyler kanıtlamıştır Einstein alan denklemlerinin âşikâr olmayan tek bir çözümü vardır Bu çözüme Shcwartzshil çözümü denir

==Einstein alan denklemlerinin matematiksel gösterimi==
Einstein alan denklemleri kapalı biçemde,
:G_{mu
u}=kappa T_{mu
u}
şeklinde verilebilir Burada Einstein tensörü,
:G_{mu
u}=R_{mu
u}-frac{1}{2}g_{mu
u}R
olarak tanımlanır; burada T_{mu
u}, baskı-enerji tensörü ve kappa=8pi G / c^4 olarak tanımlanır Ayrıca g_{mu
u} metrik tensör, R_{mu
u} Ricci eğrilik tensörü ve ``R`` de eğrilik olarak adlandırılır

İç bağlantılar Albert Einstein Isaac Newton Özel görelilik kuramı Genel görelilik kuramı

fizik-taslak

Bu makale, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Einstein alan denklemleri maddesinden kopyalanmıştır Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında özgürce kullanılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com