Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fatımi, hâkim, yaşamı

Hakim (Fatımi) Yaşamı

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakim (Fatımi) Yaşamı

Yaşamı
Babası Ebu Mansur Nizar al-Aziz Billah'ın ölümü üzerine 996'da altıncı Fatımi halifesi olarak tahta çıktı Yaşının küçüklüğü nedeniyle vasiliğine hadım köle Bercevan getirildi Dinsel taasupla birleşen acımasız kişiliği, devlet yönetiminde başarısız olan vasili Bercevan'ı öldürttükten (1000) sonra ortaya çıktı; onu öldürterek yönetimi bütünüyle üstlendi Halifeliğinin ilk dönemlerinde çoğunluğu Sünni olan halk arasında Şii-İsmaili inançları yaymaya çalıştı Bu amaçla 1005'te, "Darülhikme" adıyla bir akademi kurdu Yahudilerin ve Hıristiyanların yanı sıra Sünniler üzerinde de baskıcı bir politika izleyen, bu arada çok sayıda devlet adamını öldürten Hakim, Hamza el-Zuzani ve İsmaili dai Muhammed bin İsmail ed-Derezi'nin etkisinde kalarak İsmailiye mezhebini yaymaya çalıştı Birincisi 1008/09'da olmak üzere, içki kullanımıyla bazı yiyecekleri yasaklayan ve kadınlara ilişkin yeni düzenlemeler getiren fermanlar çıkardı
Bunların benimsenmesi için uyguladığı baskılar, gittikçe artan keyfilik ve zulüm eğilimi ayaklanmalara yol açtı Fesatlık çıkardıkları gerekçesiyle Beni Kurre kabilesinin bazı mensuplarını öldürttü ve hapsetti, mallarına da el koymuştu Beni Kurre kabilesi içinde etkili biri olan Endülüs Emevilerinden Ebu Rekve adlı bir emirin Beni Kurre ile Halife Hakim arasındaki husumetten istifade ederek başlattığı ayaklanma Beni Kurre, Zenate ve Kitame kabilelerince desteklendiMısır'ı ve başkenti tehdit eden bu ayaklanma büyük zorluklarla bastırılabildi
Hakim, olasılıkla bu ayaklanmanın ve yıllardan beri süren kıtlığın etkisiyle Sünnilerle uzlaştı Artık eskisinden farklı bir tutum izleyen Hakim, dini konularda hoşgörülü davrandı, bu alandaki cezaları kaldırdı Hatta, yalnızca İsmailiye mezhebi ile ilgili ibadetleri kaldırarak açıkça Sünniliğe geçti Bundan sonra sürekli değişen fermanları ile bazen İsmaililiğe bazen Sünniliğe eğilim gösterdi Ancak gayrimüslimler üzerindeki baskısını azaltmadı
1017'de İsmailiye öğretisi ileri gelenleri Hamza bin Ali, el-Ahram ve Muhammed el-Derezi'nin etkisiyle Tanrısallığını (Allah'ın kendisinde gözüktüğünü) ilan etti Böylece Dürzilik adı verilen yeni bir Şii mezhebi ortaya çıktı Bu yeni inancın açıkça propagandasının yapılması Sünni topluluğun tepkisiyle karşılaştı; Derezi'nin saklandığı halifenin sarayı kuşatıldı Ancak Hakim, Derezi'yi Lübnan'a kaçırmayı başardı Lübnan'a kaçan Derezi ise orada Allah'ın Hakim'de yeniden doğuşuna ilişkin görüşlerini yaydı ve bu inancı benimseyen bir topluluk oluşturdu (Dürziler) Dürziler Hakim'i günümüzde de saygıyla anarlar, Tanrı'nın onda belirdiğine inanarak yeniden dünyaya gelmesini beklerler Hakim'in tanrısallığını ilan ettiği 1017 yılı Dürzilerce takvim başlangıcı biçimde değerlendirilir
Hakim ayaklanmacılara çok sert davrandı; ayaklanmanın başladığı Fustad üzerine bir intikam harekatına girişti, asker göndererek pek çok kişiyi ağır biçimde cezalandırdı Türk ve Berberi ayaklanmacılar ile halifenin Siyah askerleri arasındaki çatışmanın iyice şiddetlendiği bir sırada, 23 Şubat 1021'de Hakim birden ortadan kayboldu Kız kardeşi Sittülmüluk tarafından öldürüldüğünü ileri sürenler olduğu gibi Mısır'da görüşlerini yaymasının olanaksızlaştığını anlayarak ülkeden kaçtığını savunanlar da vardır
Hükümdarlığı sırasında adını taşıyan astronomik cetveller çizildi

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com