Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asitlerin, yapısı, özellikleri

Asitlerin Yapısı / Asitlerin Yapısı Ve Özellikleri...

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Asitlerin Yapısı / Asitlerin Yapısı Ve Özellikleri...

Asitlerin yapısı ve özellikleri
Sulu çözeltilerinde (H+)verebilen bileşiklere asit adı verilirGünlük yaşantımızda kullandığımız turşu ,salça,sirke,yoğurt,kola,elma,limon ve süt gibi besin maddelerinin yapısında bir miktar asit bulunur
Bazı önemli asitlerin adları ve kimyasal formülleri şöyledir
Asidin adı kimyasal formülü
Hidroklorik asit HCI

Nitrik asit HNO3
Sülfürik asit H2SO4
Asetik asit CH3COOH
Formik asit HCOOH
Fosforik asit H3PO4
Karbonik asit H2CO3
Asitlerin bazı özelliklerini aşağıdaki deneylerle anlatmaya çalışalım
Deney:Asitlerin elektrik akımını iletmesi
Araç ve gereçler:sülfürik asit,su,2adet bakır elektrot,bağlantı kabloları,beherglas,1,5 voltluk ampul,duy ve güç kaynağı

Deneyin yapılışı:beherglasa 100cm3 su koyunuz suyun üzerine yavaş ve dikkatli davranarak 10cm3 kadar sülfürik asit dökünüzbir cam çubukla karıştırarak çözelti haline getiriniz 2 tane bakır elektrotu birbirlerine temas etmeyecek şekilde çözeltiye batırınızbağlantı kablolarını bağlayarak deney düzeneğini meydana getiriniz güç kaynağını açarak deneyi gözleyiniz
Gözlem ve sorular:Ampul yanıyor mu? Güç kaynağının voltajını arttırarak deneyiniz Elektrotları çözeltiden çıkartarak deneyi sürdürünüzAmpulün yanıp yanmadığını gözleyiniz

Sonuç :elektrotlar ,çözeltiden çıkarıldığı zaman devredeki ampul yanmamaktadırÇözelti içinde iken yanmaktadırBu olay ,asit Çözeltilerinin elektrik akımını ilettiğini gösterir
Asitlerin genel özellikleri

1_sulu çözeltilerinde (H+)iyonu verir
2_mavi turnusol kağıdını etki ederek kırmızıya dönüştürür
3_sulu çözeltileri elektrik akımını iletir
4_seyreltik çözeltilerinin tadı ekşidir Örneğin:elmada malik asit, limonda sitrik asitgibi
5_metallere etki ederek hidrojen gazı çıkarırlar Metallere etki ederek onların yapılarını bozar
6_maddeler üzerinde yakıcı etkileri vardır Örneğin ;karıncada formik asit bulunur Karınca ısırdığı zaman yakıcı etki yapa

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com