Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıyaman, köyü, merkez, mestan

Mestan Köyü Merkez Adıyaman

Eski 08-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mestan Köyü Merkez Adıyaman

mesten köyü bilgileri - mestan köyü resimleri - mestan köyü tanıtım

Mestan, Adıyaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür

Coğrafya

Adıyaman'ın merkez ilçesiine 45 km uzaklıktadır Mestan köyüne Adıyaman merkezden Adıyaman-Çelikhan-Malatya karayoluyla 45 km'lik bir mesafeyle ulaşılabilir Malatya'dan ise Malatya-Çelikhan-Adıyaman ´karayolundan 80 km'lik bir mesafeyle gidileblir Köyün girişinde, Karayolu üzerinde Ser-su Alabalık Restaurantta konaklayıp, nefis bir Alabalık
İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 612
2000 241
1997 191
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için [Köy muhtarlığı|köy muhtarlık]seçimleri de yapılmaktadır

Altyapı ve Eğitim bilgileri

Köyde, [İlkokul (Birleştirilmiş Sınıf) olup, ikinci Kademe ve lise öğrencileri ise köye 15 km mesafedeki Çelikhan ilçesine kendi imkânlarıyla günübirlik gidiş geliş yapmaktadır Köyün [içme suyu şebekesi] vardır ama [kanalizasyon] şebekesi yoktur [Sağlık ocağı] yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır Ayrıca Sersu İŞletmesine ait "memba suyu şişeleme tesisi vardır"Yaklaşık 80 kişilik personel kapasitesiyle tarım ve hayvancılık dışında önemli bir geçim (istihdam) kaynağıdır Mestan köyü çevre Köylerden sürekli göç almakta, buna bağlı olarak nüfusu hızla artmaktadır Mestan ovasında diğer mezralarla birlikte yaklaşık 100 hane olup toplam NÜfusu 800 civarındadır Köyün şuan en büyük eksiği sağlık ocağı, ilköğretim okulu ve bir inanç merkezidir
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com