Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağacı, mezarlık

Mezarlık Ağacı

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mezarlık Ağacı

Yeni taşındığı Apartmanın bahçesine, birkaç tane de mezarlık ağacı olarak bilinen selvi ağaçlarından dikmişti Ahmet Bey Niyeti ağaca baktığında ölümü hatırlamaktı Dünyasını kazanmaya çalışırken ahiretin varlığını da unutmamaktı Daire komşuları da onun bu düşüncesinden memnun olmuşlardı

Bir gün, bu ağaçları sularken, yoldan geçen bir grup hanımdan biri, Ahmet Bey'e yaklaşıp sordu:

- Apartmanın üst kalında perdesiz camlar var, acaba bu apartmanda

kiralık daire var mı?

Ahmet Bey, soruyu soran hanıma, "sahibi taşınacak" demeye fırsat bulamadan, gruptaki hanımlardan birisi sinirli şekilde bağırdı:

- Ne yapıyorsun Türkan?

- Daire kiralık mı? diye soruyorum

- Deli misin sen aşkına?

- Niye deli olayım? Sen, kiralık ev aramıyor musun? Sana yardımcı olmaya çalışıyorum

- Ev arıyorum da, bu binadan daire kiralanır mı hiç, görmüyor musun?

Kadın etrafına bakındı, bir şey göremeyince sordu:

- Ben bir şey göremiyorum Sen ne görüyorsun söyle

- Ne göreceğim Türkancığım! Baksana bahçeye mezarlık ağaçları dikmişler Her gün mezarlık ağaçları seyredilerek bu binada yaşanır mı?

Ve selvi ağaçlarından rahatsız olan kadın, son sözünü söyledi:

-Yürü aşkına! Memlekette kiralık daire mi kalmadı Bahçesinde mezarlığı hatırlatan ağaçlar dikili bir apartmanda oturulur mu hiç?

Onlar hızla uzaklaşırken, Ahmet Bey de, selvi ağacının altında, şaşkın halde kalmıştı Gülmek mi gerek, ağlamak mı, bir türlü karar veremiyordu

Ahmet Bey bu olayı, yakın dostlarına ibret vesilesi olsun diye zaman zaman anlattı Hatta dostları arasında, o kadını tanıyanlar bile çıktı

Yıllar yılları kovaladı Bir gün öğle namazını kıldığı semt camiinde, Ahmet Beyin kulağına, cenaze imamının gür sesi geldi:

- Hatun kişi niyetine!

Ahmet Bey de, cenaze namazına iştirak etti Namazdan sonra cemaatten biri, Ahmet Bey'in kulağına eğilerek şu sözleri fısıldadı:

- Namazını kıldığın bu kadının kim olduğunu biliyor musun?

Ahmet Bey nerden bilsin?

- Kim olduğunu bilmiyorum, dedi Kulağına fısıldayan adam, derin bir nefes alarak, şu şaşırtıcı açıklamayı yaptı:

- Vaktiyle bize anlattığın, bahçede mezarlık ağacı görmeye dayanamayan bir kadın vardı ya? Bu cenaze işte o kadının cenazesidir

Ve şöyle tamamladı sözünü:

- Şimdi onu, bir selvi ağacının dibine kazılan mezarına, gömmeye götürüyorlar

Fatih Demir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com