Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ispanya, zulmü

İspanya Zulmü

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İspanya Zulmü

İSPANYA ZULMÜ
?panya ZulmÜ[/url]Aşağıdaki yazı, 1894’de, Almanya’da Würzburg’da basılan ve Prens Salvator, Prof Graus, teolog Kirchberger, baron von Bibra, Bayan Threlfall tarafından hazırlanan (Spaneien = İspanya) ismindeki eserden alınmıştır:

“İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri, Kurtuba’dır Müslümanlar, Târık bin Ziyâd kumandasında, 711’de İspanya’ya geçince, bu şehri kendilerine başşehir yaptılar Burada, hastaneler, medreseler yaptılar Bunların yanında, bir de büyük üniversite kurdular Avrupa’da ilk kurulan üniversite budur

Endülüs islâm devletini kuran I Abdürrahmân bin Muâviye bin Hişâm bin Abdülmelik, Kurtuba’da çok büyük bir câmi yaptırdı II Hakem de 976’da câmiye altından bir minber ilâve ettirdi İçinde, her biri 10 metre yüksekliğinde 1419 sütun bulunan bu câmi pek muazzam, pek haşmetli ve son derece de güzel bir eser olarak ortaya çıktı Câminin, 20 kapısı vardı Kapıların önünde, özel portakal bahçeleri kurulmuş, her taraf yeşilliğe bürünmüştü Câminin etrafında, diğer bahçeler, havuzlar, fıskiyeler, çeşmeler vardı
Hıristiyanlar, 1492’de Endülüs Devletini yıkıp Kurtuba’ya girince, ilk iş olarak, bu muazzam câmiye saldırdılar Câmiye sığınmış olan binlerce Müslümanı kılıçtan geçirdiler O kadar ki, câminin kapılarından kan akmaya başladı Ondan sonra, altın minberi parçalayarak aralarında taksim ettiler Fil dişinden yapılmış rahleleri paylaştılar Minarelerdeki altın ve zümrütle işlenmiş nar şeklindeki başlıkları yağma ettiler Yerdeki güzel mermerleri kırıp parçaladılar Duvarlardaki bütün süslemeleri yerle bir ettiler Sütunları yıkmaya çalıştılar Endülüs’teki Müslüman ve Yahudileri yok ettiler Yahudilerin bir kısmı Osmanlı Devleti’ne sığındı Hâlbuki, Müslümanlar bir memleketi zaptettikleri zaman, oradaki Hıristiyan ve Yahudilere hiç dokunmamış, kendi dinlerine göre ibâdet etmelerine mâni olmamışlardı
1523’de bu câminin içine bir kilise yapmak için, birçok sütun daha yıktılar ve sütun sayısı 812’ye kadar düştü Yapılan kilise, câminin ortasında haç şeklinde 52x12 metre ebadında çirkin bir bina idi” [Bu câminin ismi La Mezquita Kilisesi’dir Onu ziyaret edenler, bir kilise değil, islâm medeniyetinin haşmetli eseri olarak görmektedir] </B></B>

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com