Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adam, efendi, ki…, öyle

Öyle Efendi Adam Ki…

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öyle Efendi Adam Ki…

Öyle Efendi Adam ki…

?le Efendi Adam ki…[/url]
Önemli devlet adamlarından biri olan Moralı Osman Efendi, ağırbaşlı ve ciddi bir kimseydi Halet Efendi’ye dalkavukluk etmediği için kendisini İstanbul’da tutmaz, birtakım basit işlerle Anadolu’da dolaştırır durur Maksadı, hakaretten başka bir şey değildir İzzet Molla, bir gün Halet Efendi’nin yanında bulunduğu sırada Osman Efendi’nin geldiğini uşaklar haber verirler Halet Efendi sofaya koşarak kendisini karşılar Gideceği zaman ise merdiven başına kadar uğurlaması üzerine İzzet Molla şaşırır ve şöyle sorar: “Efendim, bu adama yapmadığın kötülük kalmadı Şimdi bu kadar iltifat edişinin sebebi nedir?” Halet Efendi der ki:
-Evet, ben bu adama çok kötülük ettim Elinden memurluğunu aldım, nüfuzunu kırdım Hatta istesem canını da alabilirdim Ama üzerinde bir “efendilik” var ki, onu bir türlü alamıyorum Dolayısıyla kendini görünce böyle saygı duymak zorunda kalıyorum

Çınaraltı Kitap Sohbetleri-s:127-128
Dursun Gürlek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com