Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuğum, dinlemiyor

Çocuğum Beni Dinlemiyor

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuğum Beni Dinlemiyor

Çocuğun Anne Ve Babasını Dinlemesi Yapılması Gerekenler

Çocuk Psikolojisi Hakkında

Çocuğum beni dinlemiyor , söz dinlemiyor diyorsanız iletişim hikayelerini okumaya başlayınız:

Soru: Ne yaptıysam kızıma başkalarının yanında söz dinletemiyorumZuhal hanım, sorunuz her anne babanın yaşadığı bir sorun Ama biraz daha ayrıntılı yazmalıydınız, çocuğunuzun yaşını bile yazmamışsınız Aslında soru da değil sizinki ama başka ana babalara da faydalı olur düşüncesiyle cevap verme ihtiyacı hissettim

1 Söz dinletmenin birinci şartı söz dinletmeye çalışmaktan vaz geçmektir Çocuğunuza söz dinletmek amacı taşıdıkça doğru davranamazsınız

2 Çocuğunuza söz dinletme değil çocuğunuzla iletişime geçme amacı taşımalısınız Bunu yaparken de anlayışlı ve şefkatli bir dil kullanmalısınız Annelere 12 Maddede Disiplin Sağlama Yolu, Çocuğunuza Duygularınızı anlatın Sıradışı Davranın, Sakın Tehdit Etmeyin gibi yazılar ve daha bir çok yazı bu konuda sizi yardımcı olacaktır

3 Çocuğunuzla iletişime geçerseniz, yani çocuğunuzu anlamaya çalışırsanız o da sizi anlama konusunda daha duyarlı olacaktır

4 Çocuğun sizin önemsediğiniz konulara saygı göstermesi, sizin de onun önemsediği konulara bazen size çok çocukça bile önemsemenizle mümkündür Örneğin: çocuğun sevdiği kırık bir oyuncağı çöp olarak görüp çocuğa hiç bir açıklama yapmadan atan bir anne, çocuğun duygularını önemsemediği için aynı karşılığı çocuktan da görür Çocuk da annenin duygularını önemsemez

5 Çocuklara sürekli olarak söz dinletme amacı taşıyan yetişkinler sevilmezler Çünkü söz dinletme amacıyla sürekli ya nasihat ya emir kullanırlar ve ses tonlarında daima hakim olma isteği vardır Kendisine hakim olmaya çalışan ve sürekli emir vermeye çalışan birinden kim hoşlanır ve sözünü dinler düşünsenize Çocuğun yetişkini dinlemesi için herşeyden önce sevmesi sayması gerekir Çocuklara hakim olmaya çalışan yetişkinler ise malesef çocukları tarafından ciddiye alınmazlar Saygı görmezler, bazen ömür boyu saygı görmezler

6 Kimi ana baba da ben iyilikle yaklaştım gene olmadı diye yakınır İyilikle yaklaşmak çocuk söz dinlesin diye iyilikle yaklaşıyormuş gibi yapmak değildir Çocuk söz dinlesin diye vereceğiniz emiri biraz daha yumuşak ses tonuyla vermek de değildir Bu konuda sitemizdeki Güzellikle Söylemek Bu Değil yazısını okuyabilirsiniz İyilikle yaklaşmak, çocuk ve sizin için iyi davranış, çocuğa şefkatinizi ve anlayışınızı göstereceğiniz davranıştır Ve onu düşündüğünüz için ona zarar gelmesin diye bazı şeylere izin vermediğinizi çocuğunuza anlatabilmektir

7 Aslında ana babaların çocuklarıyla ilgili sordukları her sorununun çözümü çocukla iletişimi kuvvetlendirmekledir Sorular başka başka gibi görünür ama temelinde annenin çocuğa kendini anlatamaması ve çocuğu anlayamaması yatar Çocuklarımızın dünyasına girip onları anlamaya çalışmak, ve onların seviyesine uygun bir şekilde kendi isteklerimizi ve nedenlerini onlara anlatmak gerekirAslında kısa bir cevap yazacaktım ama çok da kısa olmayan bir cevap çıktı Birazdan siteye yeni yazı ekleyeceğim Bu cevabı da yazı olarak koyayım bari Ana babaları kara kara düşündüren önemli bir soru çünkü sorunuzKolay gelsin Zuhal hanım Bu arada sorunuzdaki bir ayrıntı şimdi dikkatimi çekti "Başkalarının yanında" demişsiniz Çocuğunuz evde sözünüzü dinliyor da dışarıda dinlemiyorsa durum biraz vahim demektir

1 Yani aslında evde de dinlemiyor sadece korkudan veya başka bir sebepten boyun eğiyor olabilir

2 Size tepki veriyordur, evde ya da başkalarının olmadığı ortamlarda verdiği başka tepkiler anlaşılmadığı ya da çocuk anlatamadığı için, çocuk sizin dikkatinizi çeken bu yola başvurmuş olabilir

3 Çocuk evde gördüğü muameleden memnun olmazsa ve sürekli mutsuzluk hali yaşıyorsa, dışarıda verdiği bu tür tepkiler artacaktır Bir uzmandan yardım alabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com