Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bitki, keşfedildi, türü, yeni

Yeni Bir Bitki Türü Keşfedildi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yeni Bir Bitki Türü Keşfedildi

Bitki Türü - Bitki Türleri - Ballıbabagiller

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden araştırmacılar, Niğde Ulukışla’da halk arasında “Ballıbabagiller” olarak bilinen familyaya ait bir bitki türü keşfettiler Uçucu yağ içeren bitkinin, eczacılıkta kullanılabilirliği araştırılıyor

Ankara Üniversitesi (AÜ) araştırmacıları, yeni bir bitki türü keşfettiler AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof Dr Osman Ketenoğlu ile araştırma görevlisi Mehmet Çiçek’in Niğde Ulukışla’daki çalışmaları sırasında keşfettikleri türün, halk arasında “Ballıbabagiller” olarak da bilinen “Scutellaria (Lamiaceae)” familyasına ait olduğu belirlendi

Bitkinin keşif sürecine ilişkin bilgi veren Prof Dr Ketenoğlu, “Ballıbabagiller” familyasının Türkiye’deki dağılımı ve çeşitli özelliklerini belirlemek amacıyla yürüttükleri araştırma sırasında Niğde’nin Ulukışla ilçesi yakınlarında bu türü keşfettiklerini anlattı

Ketenoğlu, gerçekleştirdikleri morfolojik incelemelerde bitkinin gövde ve çiçek yapraklarının, çiçek durumlarının ve yüzey tüylerinin, familyanın diğer türlerinden farklı olduğunu gördüklerini ve diğer ülkelerdeki koleksiyonları incelediklerinde de bitkinin yeni bir tür olduğunu fark ettiklerini söyledi

“FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİNİ İNCELİYORUZ”

Prof Dr Ketenoğlu, “Ballıbabagiller” familyasındaki bitkilerin genellikle tek ya da dört yöne bakan çiçekler içerdiğini ve Türkiye’nin doğusunda görüldüğünü dile getirdi

Keşfettikleri türün çiçeklerinin dört yöne baktığını, bu nedenle de familyaya yakınlık gösterdiğini kaydeden Ketenoğlu, Niğde’nin Ulukışla yakınlarında, taşlık yamaçlarda yetişen bu bitkinin yarı çalımsı bir görünüşe ve ‘S’ harfi şeklinde sarı çiçeklere sahip olduğunu belirtti

Ketenoğlu, bundan sonraki aşamada bitkinin isimlendirileceğini ve bilimsel kaynaklarda yerini alacağını belirterek, “Bitki üzerindeki araştırmalara devam ediyoruz Bu tür, uçucu yağ içeriyor Eczacılıkta kullanılabilirliğini belirlemek için farmakolojik özelliklerini inceliyoruz Ayrıca türün popülasyonuna bakarak, yok olma tehlikesi altında olup olmadığını tespit etmeye çalışıyoruz” diye konuştu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com