Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
süleyman

Süleyman İi. (1687-1691)

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Süleyman İi. (1687-1691)

Babasi Sultan Ibrahim

Annesi Saliha Dilâsub Sultan

Dogumu : 15 Nisan 1642

Vefati 22 Haziran 1691

Saltanati : 1687 - 1691 (4) sene

Ikinci Süleyman, Istanbul'da dogdu Annesi tarafindan titizlikle yetistirildi Orta boylu,kir sakalli, sisman ve halim selim bir padisahti

Padisah oldugu sirada askeri zorbalarin ortali karistirmasi üzerine büyük temizli giristi Asayisi kismen de olsa temin etti Devleti çok kötü sartlar içinde iken teslim aldiDördüncü Mehmed devrinde Almanlarin eline geçen birçok yerleri geri aldi Cesur, dindar,vatansever, merhametli ve nazikti Rüsvet ve sefahata son derece düsmandiKöprülü Fazil Mustafa Pasa'yi büyük muhalefetlere ragmen sadrazam tayin etti Devrinde Lehistan, Rusya, Almanya ve Venedik'le ayni anda savasildi Lehliler ve Ruslara karsi kesin zafer elde edildi Venedikliler durduruldu Almanlardan Belgrad, Sirbistan'in tamami,Nis, Vidin ve Semendire tekrar alindi (1690)

lkinci Süleyman, Köprülü Fazil Mustafa Pasa'yi bu basarilarindan sonra Istanbul'a döndügü zaman sevincinden agliyarak karsiladi Bizzat kendi hirkasini çikarip ona giydirdi 1691'de Macaristan fethedilmek üzere yeniden sefere çikildi Ikinci Süleyman, 3 yil yedi ay 4 gün padisahlik yapti 49 yasini geçiyordu ki, tutulmus oldugu bir hastaliktan öldü Ölüm hastasi iken Islâm ordusunu Avrupa seferine ugurluyorduCenazesi Istanbul'a getirildi ve Kanuni Sultan Süleyman Türbesine defnedildi (Allah rahmet eylesin)Debbagzade Mehmed Efendi, Haci Feyzullah Efendi, Feyzullah Fevzi Efendi gibi kiymetli sahsiyetler devrinde Seyhülislâmlik yapmisIardir Meshur hattat Hafiz Osman Efendi, Bestekâr Dede Efendi ve Itri Efendi gibi dehâlarda devrinde yasamislardirSilsile-i Saadât-i Naksibendiyye'den Seyh Seyfüddin Arif (ks) Hazretleri (H 1098), Atpazarli Seyh Osman Fazli (H 1102) bu devirde vefat etmislerdir

Çocuklarinin isimleri bilinmiyor

Kaynak: Osmanli tarihi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com