Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hanım, peyveste

Peyveste Hanım

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Peyveste Hanım

Peyveste Hanım Kimdir - Peyveste Hanım Hakkında - Peyveste Hanım Kimin Eşidir

Prenses Rabia Peyveste Emuhvari (Pitsunda/Abhazya 1872 - Paris 1944) Abhaza Prensesi ve Sultan II Abdülhamit eşi

Peyveste Hanım 1872 senesinde abhaza beylerinden Prens Osman Bey Emuhvari (abhazaca: Eymhaa Osman Bey) ve Prenses Hesna Çaabalurhva'nın kızı olarak Abhazya'nın Pizunda sahil şehrinde dünyaya geldi

Beş kardeşin en küçüğü olan Peyveste Hanım ablaları: Nurhayat Hanım, ? Hanım ve Mahşeref Hanım'la Saray hizmetine verildi İyi eğitim aldıktan sonra da Sultan II Abdülhamit'e eş seçilerek Padişah'la 2411894 senesinde Yıldız Sarayında evlendi Bir sene sonra da Şehzade Abdürrahim Efendi'yi dünyaya getirdi

Sultan II Abdülhamit 1909 senesinde tahttan indirilmesinden sonra kocasıyla Selanik'e sürgüne gitti ve bir sene sonra İstanbul'a geri döndü

Şişli de kendine ait Konağında yaşamaya başladı Osmanlı Hanedanı 1924 senesinde sürgün edilince de oğlu ile Paris'e gitti Paris'te 1944 senesinde öldü Müslüman Bobigny Mezarlığına defn edildi

Kaynaklar

* Açba, Leyla: Harem Hatıraları, İstanbul 2004

* Öztuna, Yılmaz: Devletler ve Hanedanlar, Ankara 1989

* Uluçay, Çağatay: Padişah'ların kadınları ve kızları, Ankara 1992

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com