Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arıyorum, gencim, kimliğimi

Gencim Ve Kimliğimi Arıyorum

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gencim Ve Kimliğimi Arıyorum

Ergenlik, kişiliğin oluşumu adına çok önemli bir dönemdir Ergen kimliğini bulduğu ve karmaşalardan sıyrılabildiği oranda kişiliği oturmuş olacaktır

Bu dönemde çocuğunuz kimliğini arıyor Bu arayışın devamında ileride karşımıza çıkacak iyi başarılı bir yetişkini de görebiliriz, problemli bir bireyi de

Nedir Kimlik Arayışı?
Çocuklar her dönemde insanlardan, kendine benzemek istedikleri örnek arar Örnek aldığı insan gibi davranmaya başlar Başlangıçta çocuğun örnek aldığı insanlar ebeveynleridir Yaş büyüdükçe bu durum değişmeye başlar Gençlik döneminde örnek alınanlar artık arkadaşlar ya da kahramanlardır Eğer anne-baba önceki dönemde sağlam örnek olabilmişse çocuk bu dönemde örnek alacağı insanları daha dikkatli seçer İşte bu örnek alma durumuyla birlikte gencin kişiliği de şekillenmeye başlar Bu dönemde çocuğunuzla ilişkinizin pozitif olmasına dikkat edin Negatif ilişkiler çocuğunuzu yanlış örneklere ve kişilik problemlerine itecektir

Çocuğunuz Kimlik Karmaşası Yaşıyor Olabilir Mi?
Gençler, kimliğini bulmaya çalışırken bir bunalım süreci içine girebilir Yani “kimim ben”, “nasıl biri olmalıyım”, “nasıl bir adım atmalıyım” vs sorularının arayışı içinde boğulabilir Kendisi gibi olmak istediği kimselere tam olarak karar veremeyebilir veya sürekli olarak örnek aldığı insanları eleştirip değiştirebilir Bu durum uzun sürecek olursa ergenlerde sıkça karşılaştığımız kimlik bunalımı başlar Bu bunalım, devamında ergende bir kimlik karışıklığı başlatabilir Yani ne olmak istediğine, nasıl biri olması gerektiğine bir türlü karar veremiyordur Yaşanan bu karmaşa ergende öfke patlamaları, mutsuzluk süreçleri, insanlarla çatışma gibi tepkilere neden olur

Tenkit etmek çözüm değil!
Anne-babalar çocuklarıyla nitelikli bir ilişki kurmayı başarmalı Zorlamaların, tenkit etmelerin işe yaramayacağını bilmelisiniz Çocuklarınızın dahil olduğu çevreleri bilin Onları yanlış ortamlardan koruyabilmek adına alternatif çevreler bulmaya çalışın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com