Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakraç, camii, süleymaniye

Süleymaniye Camii Ve Bir Bakraç

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Süleymaniye Camii Ve Bir Bakraç

Osmanlı Devleti döneminde her padişah için, memleketinde herkesin istifadesine açık bir hayır kurumu yaptırmak en büyük ideal idi

İşte bu düşünce ile Kanunî Sultan Süleyman, Süleymaniye Camiini yaptırmaya başladı Ancak o, yaptıracağı eserin yalnız kendi defterine kaydolmasını arzu ediyor ve hiç kimsenin yardımını kabul etmek istemiyordu Onun için, tüm çalışanlara sıkı sıkıya tenbihte bulunarak "Kimseden yardım kabul etmeyin" diyordu

Süleymaniye Camii’ nin duvarları günden güne yükselmeye başladı Karşıdan bu camiyi mahzun mahzun seyreden bir nine vardı Bu yaşlı kadın ineklerinin sütüyle geçiniyordu Bir gün gariplik içerisinde kendi kendine, "Ey Allah’ım, Kanunî’ye servet verdin, mülk verdin Senin uğrunda bir cami yaptırıyor Bu fakir kuluna bir şey vermedin Ne yapayım da, ben de Senin rızanı kazanayım? Benim elimden böyle işler gelmez Elimden gelen, yoğurt yapmak” der ve ertesi gün bir bakraç yoğurt yaparak ustalara ikram eder

Kavurucu sıcağın altında çalışan ustalar kendilerine buz gibi bakraç içinde yoğurdu ikram etmek isteyen nineye, padişahın izni olmadan yoğurdu alamayacaklarını söyleseler de, ninenin ısrarına dayanamayıp, o güzel bakracın içindeki yoğurdu alıp yerler

Büyük hükümdar, o gece rüyada, yaptığı işin mizanda tartıldığını görür Fakat mizan terazisinde bir gariplik vardır Terazinin bir kefesine Süleymaniye Camii, diğerine ise bir bakraç konulmuş ve bakraç camiden ağır gelmiştir

Hayretler içerisinde uyanan Kanunî Sultan Süleyman, sabah olunca büyük bir şecaatle ustaların yanına gider: "Ne yaptınız, kimden ne aldınız?" diye sorar Korku içerisinde olan ustalar: "Yaşlı bir nine geldi, sizin izniniz olmadan alamayacağımızı söylemememize rağmen çok ısrar etti: “ Beni bir bakraç yoğurt sevabından mahrum etmeyin oğlum” diyerek yalvardı Sıcağa ve ninenin ısrarına dayanamadık, getirdiği bakraç içinde ki yoğurdu yedik" derler

Ustaların anlattıklarını dinleyen büyük hükümdar gördüğü rüyanın hikmetini anlar

Ne mutlu bu içtenlikle hareket edenlere!
Ne mutlu bir bakraç yoğurt getirene

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com