Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avı, geyik

Geyik Avı

Eski 06-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geyik Avı

Geyik Avı

Hikaye bir öğretmenin, öğrencisine, canlıların öldürülmesinin ne kadar günah olduğunu anlatmasıyla başlar Öğrenci de öğretmeninden bu öldürme günahı karşılığında, tanrı tarafından verilen cezalara bir örnek gösterilmesini ister Öğretmeni, Dantipala'nın hikayesini söyle anlatır:

Kral Dantipala adamları ile ava çıkarak bir çok geyikler avlar Başka bir ormanda daha beş yüz geyiğe rastlar Aralarında öbürlerinden çok güzel, altın renkli bir geyik vardır ki, geyiklerin yol gösterici kralıdır Bu ise geyik suretinde olan Buddha'nın kendisidir Avcılar beş yüz geyiği kovalamaya koyulurlar onları altı defa kuşatırlar Olum korkusu içinde çırpınan geyikler bu güzel geyiğin yanına gelerek canlarını kurtarmasını rica ederler Fedakar, iyiliği temsil eden fazilet sahibi, geyiklerin kralı (Buddha), onlara yardımda bulunmak, gerekirse kendini feda etmek ister Kral Dantipala'nın yanına giderek ondan beş yüz maralın hayatini bağışlamasın irice eder Nasihat ederek, iyilik etmeye teşvik eder Canlıları öldürmenin ne kadar günah olduğunu anlatmaya çalışır Fakat Dantipala bunların hiçbirini dinlemeyerek gözleri kanla dolu olup hiddetlenerek keskin kılıcını çeker Kutsal geyiğin boynunu kesip, başını yere fırlattığı sırada, sağ eli bileğinden koparak kılıcıyla beraber yere düşer Dantipala feryat etmeye başlayarak yaptığı kötülüğe pişman olur Ama is isten geçmiştir Yer yarılır, Avcı cehenneminden alevler çıkararak Dantipala'nın bütün vücudunu sarar, onu cehenneme oturur Avcıdan çıkan korkunç alevler Dantipala'yı sardıktan sonra yükselir, göğe dayanır korkunç bir yankı duyulur Yağız yer deprenir dört tarafı ateş almıştır büyük dağlar yıkılarak birbirinin üzerine gelir Dantipala da bu alevler içinde kalır, ümidi kesilir, dayanamayarak kendisinden geçer Vücudu yanıp kavrulur Avcı cehenneminin şeytani ağzını açıp Dantipala'yı yutar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com