Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çok, kaybettiriyor, kazandırmadığı, olmak, yargılı, şeyi

Ön Yargılı Olmak Hiç Bir Şeyi Kazandırmadığı Gibi Bir Çok Şeyi Kaybettiriyor...

Eski 04-06-2007   #1
puslu

Ön Yargılı Olmak Hiç Bir Şeyi Kazandırmadığı Gibi Bir Çok Şeyi Kaybettiriyor...

Zamaninda iki Arkadas vardir

Bunlardan ilk olan arkadas zengin olur Digeri ise fakirdir
Zaman gelir Fakir olan zengin olan arkadasindan borc para ister
Ve arkadasi ona istedigi paranin 2 katini verir ve bunu ona hibe eder

Gün gelir Bu Zengin Arkadas fakirlesir, ve digeri ise kendisine büyük bir is kurmustur Ve bu sefer de önceleri zengin olan simdi fakir olan arkadas kendisine is yeri acmis olan arkadasinin yanina gider ve ondan kendisine bir is vermesini rica eder Fakat is yerine sahip olan aradasi bunu kabul etmez ve ona is yerinden bir is vermez

Sonra bir gün Is bulamayan arkadasin evine bir fakir ihtiyar gelir ve ondan ekmek ister Sadece kuru ekmegi kalan arkadas, bunu fakir ve muhtac oldugunu gördügü amcaya verir Ve Bu amca bu hareketinden dolayi o kisiye mirasini birakir Böylelikle durumu düzelir

Sonra zaman gecer ve miras sahibi olan arkadas birini sever ve onunla evlenmek ister Fakat diger arkadasi kendisininde o kizi sevdigini söyler Bunun üzerine miras sahibi olan arkadas "peki tamam der, madem sen onu önce sevdin, Allah mutlu etsin" der

Ve yine zamanlar ilerler sonra bir teyze miras sahibi olan arkadasin kapisini calar ve kendisinin bir is aradigini söyleyerek is ister hem ona arkadaslik edebilecegini, evini süpürüp, yemegini pisirebilecegini söyler Ve Miras sahibi arkadas kendisine de arkadaslik edebilecegini düsüncesiyle teyzeyi ise alir

Sonra artik bu teyze zaman gelir ve miras sahibi olan arkadasa söyle der " evladim senin artik evlenme zamanin geldi senin de iznin olursa kizimi sana nikahlamak istiyorum der

Yasinin da geldigini düsünerek kabul eder Ve bu nikah kelimesini duyunca miras sahibi arkadasin aklina kendi arkadasi gelir ve teyzeye anlatir

Onun bir zamanlar bir arkadasi oldugunu ve kendisi fakir iken ona istediginden fazla para hibe ettigini, daha sonra kendisi zor durumda kaldiginda is yerinden bir is vermedigini, hatta evlenecek kizi bile onun aldigini anlatir

Ve Bu teyze oglunun (yani kendisine bir is yeri acmis olan arkadasin) yanina gider ve kendisine anlatilanlari ogluna anlatir

Ve oglu ise su cevabi verir

"Evet anne, arkadasimin anlattiklari dogru Yalniz O benim kapima geldiginde benden is istediginde ona is vermedim, cünki kendi arkadasimin benim emrim altinda calismasini istemedim, gururuna dokunmasin, incinmesin diye
Sonra Ona babami yolladim ve onun ihtiyaci olan geliri (mirasi) verdirttim, sonra evlenmek istedigi o kiz ise cok kötü biriydi, fakat o bunu bilmiyordu ileride arkadasimi mutsuz görmemek icin onu ben seviyorum dedim ve böylelikle o kizi arkadasimdan uzaklastirdim Daha sonra seni yani annemi gönderdim arkadasima göz-kulak olsun diye Ve simdi ise benim kizkardesimle evlenecek arkadasim"

Aslinda hayatta yasadigimiz cogu seyler göründügü gibi degildirler Herseye göründügü gibi hüküm vermekte israr etmek, hatanin ve ön yarginin ta kendisidir Hayatta olaylara diger acidan da bakmayi bilmeliyizIlk Hikayeyi okurken biz bile diger arkadasin ne kadar hayirsiz oldugunu düsünmeden edememisizdir kesinAma Olaylarin Perde arkasini ögrendikten sonrahersey ortaya cikiyor
Bu hikayeyi daha dün duydum ve bugün siz arkadaslarimla paylasmak istedim Daha önce duyanlariniz da olmustur elbet
Yararli olacagi ümidi ile

Saygilarimla

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-06-2007   #2
flipper

çok müthiş bir hikaye, çok etkileyeci leddüni ilimle batini ilim arasındaki farkı ortaya koyuyor ister istemez kehf suresindeki Hz Musa ile Hızır 'ın buluşması kıssası geldi aklıma çok teşekkür ederim size bu hikaye için
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com