Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
engin, sebahattin

Sebahattin Engin

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sebahattin Engin

1920 Kastamonu doğumlu 1953 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Zirai Donatım Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası’nda çalıştı Engin’in 23’ü basılı olmak üzere toplam 38 tiyatro oyunu var Oyunlar İstanbul Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarda sahnelendi Bazıları ödül kazandı Örneğin Malazgirt adlı oyunu 1971 yılında Konya’da ödül almıştı Engin’in oyunlarından Yunus Emre, Karacaoğlan, Köroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli, Malazgirt, Suçlu, İpsizler, Bunalım ve Tedirginler en çok bilinen oyunları Engin, Yalova depreminde enkaz altında kalmış 3 gün sonra çıkarılmıştı 15 Temmuz 2007 tarihinde Yalova’da vefat etti

VEFAT-HABER

Tiyatro yazarı Sebahattin Engin Yalova’da öldü

AA / 19 Temmuz 2007

Bugüne kadar 23’ü basılı 38 tiyatro eseri bulunan 87 yaşındaki tiyatro yazarı Sebahattin Engin, tedavi gördüğü hastanede öldü

KONYA/YALOVA - Kalça kemiğinin kırılması üzerine hastaneye kaldırılan tiyatro yazarı Sebahattin Engin’in (1920-2007), bacaklarında oluşan ödemin tedavi edilememesi nedeniyle öldüğü öğrenildi

Selçuk Üniversitesinden emekli Prof Dr Saim Sakaoğlu, AA muhabirine Engin’le ilgili bilgiler verdi

SON KİTABINDA BABASININ ANILARINI YAZDI

Sebahattin Engin’in 53 yıllık eşi emekli coğrafya öğretmeni Mesude Engin de eşinin Askeri Tıbbiye, hukuk, felsefe ve tiyatro alanlarında eğitim gördüğünü, doktorluğu tiyatro ve tiyatro yazarlığına duyduğu sevgi nedeniyle bıraktığını söyledi

Engin, son kitabı “Seferden Sefere”de, babası Piyade Albay MHilmi Engin’in, “Balkan, 1 Dünya ve Kurtuluş Savaşı”ndaki anılarını anlattığını belirterek, “Babasını çok severdi Hep onun anılarını yazmak isterdi Son görevi de buymuş gibi kitabı basıldı ve bize yeni gelmişti Onun basıldığını gördükten sonra da vefat etti

Yurt dışında yaşayan çocuklarının gelmesini beklediklerini belirten Mesude Engin, eşinin cenazesinin yarın İstanbul Ortaköy Camisi’nde kılınacak namazın ardından, vasiyeti üzerine babasının mezarının da bulunduğu Ortaköy Mezarlığı’nda toprağa verileceğini bildirdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com