Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kablo, utp

Utp Kablo

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Utp Kablo

UTP Kablo
Elektromanyetik uyumluluk - İletişim devreleri - TP Kablo hakkında

Dünyada 3 Tür olarak üretilen veri iletim kablolarından biridir Bu türler UTP( Unshielded Twisted Pair), STP (Shilded Twisted Pair) ve FTP (Foiled Twisted Pair)dir UTP kablo kablolama ve iletim açısından dünyada en çok kullanılan veri taşıma kablosu özelliğine sahiptir Üzerinde herhangi bir folyo şilt ya da koruma kablonun türüne göre konmuştur 2'şer bükümlü toplam 8 ya da 12 kablodan oluşur Günümüzde toplam 9 ayrı çeşidi vardır Bunlar kategori 1, 2, 3, 4, 5, 5e, 6, 6a ve 7 olarak adlandırılır Uluslararası standartlarda en fazla 110 m kullanılması önerilir 110 m'yi aşan uzunluklarda fiber kablolar tercih edilir

UTP kablolarda RJ45 sonlandırması yapılırken dünyada T568A ve T568B adı verilen standartlar kullanılır

T568B turuncubeyaz-turuncu-yeşilbeyaz-mavi-mavibeyaz-yeşil-kahverengibeyaz-kahverengi

T568A yeşilbeyaz-yeşil-turuncubeyaz-mavi-mavibeyaz-turuncu-kahverengibeyaz-kahverengi

Cat 1: Kullanım alanı telefon iletişimi ve zil teli gibi zayıf akım sistemleri
Cat 2: 4 Mbit/s hızında işlev görecek network sistemlerinde kullanılır
Cat 3: T568-B standardında sonlandırılır 16 MHz lik bir frekans geçişi sağlayabilirSaniye de 10 Mbit lik bir veri gönderebilirGünümüzde Cat 1 in yerini almıştır ve IP telefon olmayan hatlarda telefon kablosu olarak kullanılır
Cat 4: 20 MHz'lik bir frekans geçişine elverişlidir saniyede 16 Mbit lik veri taşır
Cat 5: Günümüzde en çok kullanılan UTP kablo türüdür 100 MHz lik bir frekans geçişine elverişlidir Saniyede 100 Mbit lik veri taşır 1000BASE-T gigabit ethernet sistemlerinde tercih edilir 90 m üzerinde kullanılması tavsiye edilmez
Cat 5e:Cat 5'e göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür110 m 'ye kadar kullanılabilir Strandet ve sert damarlı olmak üzere 2 türü vardırStrandet kablo daha çok patch kablo yapımında tercih edilirYapısı yumuşak olduğu için uzun metrajlı kablolamalarda bükülme ve kıvrılma özelliğinden dolayı kullanılmaz
Cat 6: 250 MHz lık bir frekans geçişine elverişlidirgünümüzde cat5 ve cat5 e nin yerini almaktadırsaniyede 1 gb lik bir veri taşıma özelliğine sahiptir
Cat 6a: 500 MHz lik bir veri geçişine elverişlidir 1 gb ve daha üstü veri iletiminde tercih edilirKablo kesiti cat 5 ve cat 6 ya göre daha kalındır
Cat 7: Aslında STP (Shielded Twisted pair)olarak üretilen bu kablo teknolojik gelişme ve ihtiyaçlara göre UTP olarakta üretilmeye başlanmıştırAncak kullanım alanları çok düşüktürGerek kesit kalınlığı gerekse çok güç gerektiren durumlarda topraklama gerekliliği bu kablonun UTP olarak kullanım alanlarını kısıtlamıştır

Günümüzde Cat5, Cat5e ve Cat6 kabloları aynı anda hem telefon hem veri iletimi için en çok kullanılan kablolar özelliğini taşımaktadır

8 damarlı bir UTP kabloda T568B standardına göre 1, 2, 3 ve 6damarlar (turuncubeyaz-turuncu-yeşilbeyaz-yeşil) veri iletimi için, 4 ve 5 damarlar (mavi-mavibeyaz) ise telefon hattı için kullanılır 7 ve 8 damarlar (kahverengibeyaz-kahverengi) yedektir

UTP kablolarda cross kablo yapımı kablonun bir ucunun T568A diğer ucunun T568B standardına göre çakılmasıyla yapılır Ayrıca UTP kablosunu telefon kablosu olarak kullanmak istersek mavibeyaz-mavi kabloyu jak'a takmamız yeterli olacaktır

Taşıyabileceği veri hızına göre sınıflandırılır:
Kategori 1 2 3 4 5 6
Hız
Telefon hattı için kullanılır Veri aktarımında kullanılmaz

4 Mbit/sn

16 Mbit/sn

20 Mbit/sn

100 Mbit/sn

1 Gbit/sn
Avantajları
Duvarlar arasından geçebilen esnek ve ince bir kablodur
Birden fazla hat aynı kablo sistemi üzerinden çalıştırılabilir
UTP nin metre başına düşen maliyeti diğer LAN kablolarına göre daha azdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com